Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Последният модел делтапланер Falcon 3 Tandem на американската фирма WillsWing продължава да споделя полети с пасажери.

Автор Тема: European chanpionship Kayseri 2012  (Прочетена 1809 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
European chanpionship Kayseri 2012
« -: Септември 20, 2012, 12:59:25 pm »
Denes Mitko mi se obadi i me prasuvase kako pomina evropskoto sastezanie vo Kajseri. Ocigledno deka nema mnogu informacii okolu taa tema, a gledam deka ve interesira. Iskreno da vi kazam, novostite koi se slucuvaa vo i okolu sastezanieto i jas gi pratev na blogot od Corina, koja nekako uspevase da slozi po nekoja recenica i pokraj obvrskite koi najcesto ni go zemaa celiot den.

Startot i mestoto za letanje.
Kajseri e eden od pomalite gradovi vo Turcija so nesto nad eden milion ziteli na 400km od Ankara. Se naogja vo oblasta Anadolija i e smesten pod padinite na planinata Erciyes cij vrv e skoro na 4000 metri. Karakteristicno na ovaa oblast e sto se naogja prilicno visoko t.e. gradot e na okolu 1200m ASL i toa e najniskata tocka vo okolinata. Platoto kade letavme se dvizese od 1400m ASL na oficijalnoto mesto za sletuvanje pod startot, pa se do 1550 m ASL na kacalkite istocno od startot. Startot koj e orientiran prema sever bese na visina od 1750m taka da razlikata do oficijalnoto sletuvanje e okolu 350m i cesto se slucuvase pilotite da sletaat pred otvaranje na trkata (bomb-out). Sepak postoese moznost za nov start, a organizatorot sekoj den imase obezbedeno 2-3 busovi koi cekaa na toa pole i vo najbrz mozen rok gi kacuvaa pilotite. Generalno vetarot e do sever no imase denovi koga doagjase eod severo zapad i severoistok. Samo eden den imavme jak vetar od zapad i trkata bese odlozena. Site ostanati denovi bea dobri za letanje. Termikata znaese da odi do 5000m no nie bevme ograniceni na max 4250m poradi blizinata na aerodromot, a onie koi ne pocituvaa bez kazneti so 100% penali. Inaku vo denovite pred seasteznieto nekoi piloti krevaa do 5000m.

Sastezatelnite denovi.
Pilotite bez smesteni vo 3 smestuvacki kapaciteti od koi 2 bea domovi za studenti vo opstinata Talas (del od Kajseri odma pod startot) i eden koj se naogjase vo prostoriide na glavniot stab - HQ vo vlasnistvo na THK (turskata letacka asocijacija). Zmaevite se cuvaa vo posebna prostorija specijalno adaptirana za zmaevi vo HQ. Nasata, kako sto ja narekuvaa, rezidencija bese na 7-8km od HQ i od tuka transportot trgnuvase vo 9saat, vo 10 saat se tovaraa zmaevite na mali avtobusi za potoa da ne kacat na start. Do 12 saat gi spremavme zmaevite na odnapred definirana pozicija za sekoj pilot. Potoa sleduvase task brifing i  se delea sendvicite. Otprilika prozorecot se otvarase okolu 13i30min, a prviot marker okolu 1sat i 45 min pokasno. Sekoj den imase 3 starta (start gates) so razlika od 20min. Startniot prozorec ne bese sloboden kako kaj povekjeto sastezania tuku postoese red na poletuvanje za koj FAI delegatite se potrudija da go sprovedat kako treba. Pricina za ova bese ogranicenata povrsina za otvaranje na zmaevi i samo edna rampa za poletuvanje. Redot zavisese od rank listata od sastezanieto, a samo prviot den od WPRS listata. Prvite 25 pozicii gi vrtea - nekako. Ova bese golem hendikep za pilotite koi se naogjaa na kraj od redot i cesto go koristea svoeto pravo na push-ing davajkji im na pilotite na start samo 30sekundi da poletaat.

Trkite
Vo zavisnot od uslovite trkite najcesto bea okolu 80km, najkratkata bese okolu 60, a najdolgata 135km. Od prviot sastezatelen den uslovite, kako sto sekogas biduva, se stabiliziraa i se letase na plavo nebo bez obalci i nemase visoki bazi kako sto se ocekuvase. Posebno prviot den termikata odese samo do 2500-2600m sto e samo 1000m razlika. Kako pominuvaa denovite termikata odese se povisko za tek na posledniot den da odi preku 4000m. Nad samiot start, dodeka se cekase da se otvori trkata se pravea okolu 2 jata (gaggles)  od zmaevi i letanjeto vo niv bese mnogu mnogu tesko. Ponekogas vo edno jato imase prku 50 zmaevi i imase mnogu bliski sredbi. Eden od avstriskite piloti kazuvase deka moral so raka da go turka kilot od zmajot pred nego koj mu vlegol vo ramkata. Znaci edna golema stresna situacija koja za nekoi piloti bese preteska da se podnese pa gi napustaa jatata.  Takvata situacija bese do kaj 10tiot kilometar a potoa jatata se delea i letanjeto bese po relaksirano. Ova pridonesuvase cesto da se zaboravi za vremeto na otvaranje na trkata kako i zaobravanje da se markiraat prvite tocki od trkata - WPs.

Sto napraviv jas
Pocnav dosta slabo. Kako pilot plasiran nisko na WPRS listata, poradi nedovolno natprevari, moeto mesto za poletuvanje na prvata trka bese 55. Kasnoto poletuvanje znacese losa pozicija za start pa i dva pati da sletam prerano i da ja iskoristam moznosta za povtorno poletuvanje. Pokasno fativ korak i ja popravav mojata startna pozicija sto pridonese da letam podobro i najposle da vlezam vo cel. Na 6tata trka bev prv vo celta, pred Aleksandro Ploner i Christian Ciech no odkako se obrabotija trakite se pokaza deka 2min porano sum sstartuval (jump the gun) za sto bev kaznat so vreme i poeni pa zavrsiv na 5ta pozicija. Sepak ova bese golem uspeh za mene, a najgolemo zadovolstvo bese koga Christian Ciech sleta do mene i mi cestitase za postignatiot uspeh. 8mata trka (135km) startuvav dobro, no poradi problem so visinata okolu prvata tocka povekje piloti ja promasivme prvata tocka taka da jas morav da se vratam 4,5 km nazad da ja markiram pa da prodolzam po marshruta. Toa mi napravi 9km razlika od grupata pa cel let od 110km go letav sam. 9tata i posledna trka vlegov 8mi sto me donese na 28mo mesto na rank listata, postignuvajkji ja mojata cel da  bidam vo prvite 30. Vo celta mi pristapi Primoz Gricar i mi cestitase za odlicnoto letanje na ova sastezanie. 

Zaklucok
Iako zadovolen od postignatioit uspeh, se javi edno cuvstvo deka sum mozel da postignam  povekje od toa. Se pokaza deka i najdobrite piloti se samo lugje od krv i meso i deka treba da se odi na povekje sastezanija da se bide  del od svetskata elita. No za eden pilot koj doagja od mala i siromasna zemja kako Makedonija ova  golem uspeh.

Linkovi:
Rezultati: http://www.outdoorfestival.org/view.php?page=1
Planinata: http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Erciyes
Startot: https://maps.google.com/maps?q=38.597822,35.478916&ll=38.59809,35.479145&spn=0.072983,0.154324&num=1&t=h&z=13
Moite letovi: http://xc.dhv.de/xc/modules/leonardo/index.php?name=leonardo&op=list_flights&pilotID=0_822&takeoffID=0&country=0&year=0&month=0&season=0

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re: European chanpionship Kayseri 2012
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2012, 14:49:47 pm »
Благодаря Никола,
твоя опит е безценен за нашия клуб!!!
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: European chanpionship Kayseri 2012
« Отговор #2 -: Октомври 11, 2012, 22:46:16 pm »
Bravo, Nikola !
Stiskam ti raka !!! Samo taka ! Do novi sreshti !