Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Национален турнир 2012 ще се проведе в Кюстендил с основен старт Конявка планина с дата 31 август - 2 септември

Автор Тема: Расник  (Прочетена 2236 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен thecreater

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 205
Расник
« -: Април 18, 2011, 01:37:38 am »
Силен ден на Расник, много динамичен. Аз направих един къс полет с учебното крило, не по разчет. Кацане трудно.
По- опитните полетяха добре, ние им се наслаждавахме от долу. Браво на Митко Ралев според мен над три часа и половина реене.
Абе мяткаше много на ниското...
А, очаквам треперещи клипчета и снимки.  :P
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. -Тери Пратчет

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re:Расник
« Отговор #1 -: Април 18, 2011, 22:05:37 pm »
Хубав ден беше наистина :) На тези дето седяхме на земята ни се схванаха вратовете да гледаме реещите се:)
Ето една снимка от полета на Явката


Митко Ралев и един самолет, който се опитва да го засече. Нахалство!


И Митака не остана назад


А ето го и Стани


Ветровитият и доста студен ден завърши подобаващо в местното кръчме с кюфтета и то юти и биричка :)

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Расник
« Отговор #2 -: Април 19, 2011, 07:57:55 am »
Юти ифтета и иричка? Аха. И кво, ще ходим ли пак на Расник? Без "Боби Турбото'' обаче. Дет вика Биската, 10 по 10-тобалната.Силния североизточен вятър прави невъзможно мястото за обучение поради силна турболенция при земята. Боби, ама нашия - не турбото, направи опит за полет, но се оказа доста екстремно и предпоставка за инцидент. Успя да овладее ситуацията и се размина се с лошо кацане. Другите полетяхме доволно, а учениците кайтваха на силния вятър.
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Расник
« Отговор #3 -: Април 19, 2011, 22:21:14 pm »
 Да определено денят беше поучителен.Наистина реенето си беше силово тоз ден.поне за мен, след час и половина във въздуха имам мускулна а Митко Ралев над 3 часа,....., коравеняк.Иначе си имаше красота и качване имаше дори по-трудно беше слизането ;) По едно време леко зароси.Викам си дали е добре за крилото....,  но то бързо спря.Незабравима гледка бе, когато се издигнах над билото и се откри гледката с белия параклис и цялата панорама от двете старни на бъзвишението.Кацането ми бе.... необичайно.След истуктажа от наземния контрол(Митака и Явката ми сочеха и викали казват не съм чул нищо) да отида да кацам на поляната от южната страна, заходих за класически пе образен разчет.Изненадата бе че пробивах много малко срещу вятъра и така се снижих преди поляната в една лека долчинка която беше по безбетрена от ливадата.Бях придърал и когато доближих терена избутах и се приземих на колела и корем съвсем меко.От горе трудно се преценя, но после видях, че имаше наклон срещу посоката ми на кацане.Така че кацнах се едно срещу лек склон.Кацането ми приличаше на тези изтребители дето обръщат тягата - Хариерите и кацат вертикално.Защото прелетях над една 30 метрова топола(много голяма корона) и кацнах на не повече от 40м пред нея.Ясно е за какъв глайд говорим.
 Но четири делти във въздуха съвсем друго е.Преди две лета му викам на Митака ам аз като се науча да летя, ще си летя сам тук там, когато мога и където става... той ми каза като летиш веднъж с няколко делти ще видиш, че сам не ще ти се лети.Тогава не го разбрах, но сега след като вече три пъти реем с повече крила го разбирам напълно.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re:Расник
« Отговор #4 -: Ноември 14, 2011, 15:53:04 pm »
Любим Расник за мен. Бяхме аз, Магито, Митко, Стани и Васи. Слънчево, студено, мяткащо и много красиво. Решиха да изчакат, заради Васи- това щеше да и е първия полет в такова ветровито време. А и си беше за реене. Няма фър-кац :) Разходихме се малко, но момчетата не ги свърташе на едно място. Първи беше Стани. Почти идеално. Мина над нас и каза, че е термично. После изчезна някъде. За секунди. След малко се обади, че го хванало низходящо и айде на кацалката.  А времето напредваше. Нямаше много време за чакане. И "Хайде, Васи! Стягай се!". Васи беше на старта, а Митко даваше наставления. На мен ми се стори цяла вечност. Обикалях неспокойна старта. Струваше ми се, че вятъра ще издуха Васи като пеперуда. Е, Васи най- накрая излетя. Перфектно! Направи няколко тигела. Бива си я! :) Имаше няколко парапланериста и единия упорито обикаляше около нея. Тя се справи за мен блястящо! Реене и разминаване с парапланеристи  ;D Трябваше да я снимам, но не успях много- пристите ми се счупиха от студения вятър  ;D И после дойде реда на Митко. Прекрасно! Прекрасно! Удивително! Красота! Мое мнение :) Трябваше да слизам с Магчето и разкошния опел. Когато стигнах долу Стани и Васи сгъваха крилата. След малко Митко кацна. По учебник. Сгънахме и тръгнахме за София. Нямаше кръчма за утешение на Магито. Много обича кръчми  ;D
В заключение ни пожелавам още мноооого такива прекрасни дни!
П.С. Васи толкова я изкефи, че си мисля, че по-спокойно време вече няма да задоволи екстремните и желания  ;D

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Расник
« Отговор #5 -: Ноември 15, 2011, 22:39:49 pm »
 В точното време на точното място.Идеалка си беше.Иначе Вале права си, че веднъж като вкусиш от плодовете на силния вятър на склона после не ти се яде от фрък каца на безветрие или слаб ветрец.Мисля, че ще има още добри дни за летене таз година.Макар, че Митака каза: "Поналетяхме се тоя сезон сигурно ще е последното летене за таз година."Може, но си спомням, че и лани каза същото пък после кой мъкна в снега на Витоша :).Вятърът на старта по обед надхвърляше дванайсетарката(12м/с).Мислех си да разперя канатката и бейс джъмп да правя ;D.Но една гарга ни показа как се рее и в силни условия.Даже и в ротора не и беше дискомфортно да си лети.
 Иначе си се фалим с жената делтапланерист и то заслужено.Митака ни пусна да излетим и той последен порея.
И друг път на склона добре облечени и с дебели ръкавици!
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re:Расник
« Отговор #6 -: Ноември 21, 2011, 01:09:22 am »
Ауууу аз защо не съм писала още :) Пропуск :) Много хубаво сте го написали и двамата! Чудесен ден беше :) малко студът дойде в повече ама в името на фърчането...и това се преживява. Голям ветрилник , голямо нещо. Стани с разперено яке все си беше полетял... Аз се доредих най-накрая до нещо като склоново реене, след като доста време почакахме да стихне малко. Ама на това малко баирче тясно за мойта натура е ;) Хеле пък пълно с парапланеристи. За това само три обиколки и айде да кацам...А Стани далновидно разкъшкал хората :) да не стане сакатлък.  Не че кацнах при тях де - то не бе разчет, то не бе чудо  ;D
Ама много ми хареса това реене. Само да успея да излетя :) че ме взима от място да му се незнае. Голяма борба - ако не сте виждали свиня с тиква как се бори - заповядайте следващия път :)
И тъй де - хубаво си изкарахме :) Полетяхме, поразходихме се, помръзнахме и се прибрахме в София.
Благодарности на Валето и Маги за помощта и компанията :)