2011 октовмври - полетите с малки летателни средства Държавата ще прехвърли контрола върху полетите с леки самолети, вертолети, делтапланери, парапланери, парашути, балони и др. на частни организации – предимно авиоклубове. Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, предложени от транспортното министерство. След получаване на лиценз от “Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГВА) авиоклубовете ще се грижат за обучението на пилотите, регистрацията на машините и проверката на летателната годност (техническа изправност).
По този начин държавата се надява да се засили контролът особено при любителските полети с делта- и парапланери, които често се извършват от нерегистрирани летателни апарати, чиято техническа годност не е проверявана никога. Това обясни за Mediapool Михаил Захариев, главен секретар на ГВА. Дирекцията няма възможност да прави проверки навсякъде, където се събират фенове на полетите с леки летателни машини, за разлика от клубовете, които организират такива събития. Те ще следят своите членове и ще привличат любители.
ГВА ще осъществява предварителен контрол – одобряване на цялостната техническа документация при кандидатстване на авиоклубовете, както и ще извършва периодични проверки на организациите.
С новите промени ще бъде направено ясно разграничение между условията, при които ще се извършва въздухоплавателната дейност на “леката любителска авиация” и търговските операции. Така голяма част от тежките правила и процедури ще отпаднат.
Промените в закона предвиждат замяна на специалното разрешително за парашутни скокове над населени места с уведомление. Предстои да бъдат създадени и одобрени от ГВА подробни правила, гарантиращи необходимата безопасност и сигурност.
Леки самолети (до 2000 кг) ще могат да извършват полети в летателното пространство до 3000 метра без да подават летателен план, както е сега, тъй като на тази височина не летят големи самолети.