Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Последният модел делтапланер Falcon 3 Tandem на американската фирма WillsWing продължава да споделя полети с пасажери.

Автор Тема: Не е тайна, но може би не всички знаят..  (Прочетена 2477 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Не е тайна, но може би не всички знаят..
« -: Ноември 21, 2009, 12:40:25 pm »
Делтапланеризмът не е индивидуален спорт, въпреки, че прилича на такъв. Е да, класирането е индивидуално, самото летене също, но от гледна точка на безопасността - трябва да се ходи по двама, най малко двама. Според условията и терена се прави на място план на полета, така че човека от земята да наблюдава изпълнението на полета до кацането, ако това е възможно. Когато пилота на делтапланера кацне, трябва да обърне крилото с площа към старта и да го размърда. Това е знак за човека на старта, че всичко е наред и може да тръгне към мястото на кацане. Но важи в рамките на няколко километра само при пряка видимост. Примерно на Коняво и Витоша това работи добре. След като кацне, делтапланера се изнася от мястото на кацане веднага за да се освободи място за следващите летящи. Не е приятно да се насочиш към полянката за кацане и посредата да има препятствие. Втория човек обикновенно е шофьор. Особенно когато става въпрос за прелети, той е натоварен с нелеката задача да открие къде е кацнал делтапланериста. Понякога това са стотици километри през непознати местности. И ще завърша с учебния баир. Макар че се излита и каца на съвсем малко разстояние - пак трябва минимум двама. И най лекият инцидент, може да се окаже фатален, поради липса на втори човек, който адекватно да помогне.
Всеки полет е важен!

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re:Не е тайна, но може би не всички знаят..
« Отговор #1 -: Март 22, 2010, 23:53:44 pm »
Като гледам Митака с по-малко от 10 души не ходи... Като се почне с мен-  уж да летя, а се наложи да гледам детето (и тя мераклийка да лети  ??? ), двама да му носят крилото, двама да го снимат- един с фотоапарат, друг с камера, един да разгъне крилото, друг да го сгъне.... И току фръкне някоя с тандема и аз пак на сухо! Колективен си е спорта, разбирам!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Не е тайна, но може би не всички знаят..
« Отговор #2 -: Април 21, 2010, 21:41:06 pm »
И още нещо искам добавя!!! Като патил имам предвид, а не като много знаещ и можещ. Сега, като почнат пак пролетта прелетите и гепим базата,  то поемаме на някъде. И се случва да направим добър прелет. Ок супер! Трудно се предвиждат всички възможни ситуации. Сега има добро покритие на мобилните телефони, но колкото и да се стараем, има вероятност да се случи да няма обхват или да пада батерията.  Радиостанциите важат до към 15 км. Ако има пряка видимост може и 100 да хвърли, но да зачеркнем тази възможност, защото рядко се каца по върховете. Тъй значи - имаме най- готиния събирач на делтапланерсти, обикновено друг делтапланерист. Повярвайте, като направите над 100-км, става все едно кой-ще ви прибере, щот кефа е замъгляващ. Обикновено който е най-близко той прибира. Обаче няма по гадно нещо да ти падне батерията на фонето. Случвало ми се е да му треперя не да се обадя, а просто да извадя телефонен номер на приятел. Тези малки кутийки неизмено и постепенно ни разглезват дотолкова, че ставаме животоспасяващо зависими от тях. Случвало ми се е да вия пред вкъщи, щот няма ни ключ, ни батерия. Случвало ми се е на Боянското блато да обикалям за телефон. То крило ли да пазиш, телефон ли да търсиш. В София си е гадно, а мръднеш, а си останал без крило.
Айде заключението вече де..........
Освен задължителното наизустяване номерата на най-близките хора, то задължително в сбруята прибавете и добре съхранен лист с номерата на доверени хора, които биха ви помогнали денонощно.
Всеки полет е важен!

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Не е тайна, но може би не всички знаят..
« Отговор #3 -: Април 22, 2010, 10:35:48 am »
Брачет! в голяма грешка си. това дали телефона ти ще работи или не, ЗАВИСИ ИЗЦЯЛО ОТ ТЕБ !!! а радиостанцията при всеки полет е абсолютно задължителна! па ти ако щеш фърчи с тефтер и молв.

Неактивен Katrin

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
rrrrrrrrr
« Отговор #4 -: Април 22, 2010, 20:40:44 pm »
Чичо е прав , Но ако си си забравил GSM-а и Радиостанцията , ползвай СИГНАЛЕН ПИСТОЛЕТ !!!  ;D ;D ;D ;D ;D


P.S. Все някой ще те види

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Не е тайна, но може би не всички знаят..
« Отговор #5 -: Април 23, 2010, 08:16:18 am »
Чичо, да не съм журналист?
Всеки полет е важен!