Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Последният модел делтапланер Falcon 3 Tandem на американската фирма WillsWing продължава да споделя полети с пасажери.

Автор Тема: кацане с избутване на base bar  (Прочетена 1915 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен batman

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 16
кацане с избутване на base bar
« -: Февруари 21, 2011, 11:31:56 am »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=99OqD1GUfuw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=99OqD1GUfuw</a>

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:кацане с избутване на base bar
« Отговор #1 -: Февруари 21, 2011, 21:15:28 pm »
 Дали самото обучение при тези хора е така насочено да се подхожда към кацането с неприготвени и не извадени крака от сбруята и в последния момент да се прихване нагоре рамката....Милене много ценен материал.
  Дори след по-дълаг полет може преди съприкосновението със земната повърхност човек да раздвижи ставите на краката.
А иначе кацане с избутване на спиид бара е интересна практика.Предполага силно, рязко избутване за по-добър ефект ::)
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
Re:кацане с избутване на base bar
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2011, 22:36:16 pm »
Стани, това са кадри от едно станало традиционно навремето състезание за мерене на качество. Затова са тези дълги изцеждания до последно.
 Някои от тези са много добри пилоти, вкл. няколко от самите съдружници в Willswing, Роб Келс и други. Това състезание вече не се прави, поне там, на Morningside...
полетите са правени специално рано сутрин, за да има почти пълно безветрие. Иначе всички тия дето ги гледаш са учени да си кацат нормално, както си му е реда..
това е просто за състезанието.

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:кацане с избутване на base bar
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2011, 02:44:08 am »
 Малее то човек като е много майстор може и майсторски да изглажда като нов, но с тая разлика че има пълния набор от умения да се справи със създалите се ситуации докато преследва дадена цел.Благодаря Краси, че ме осветли по въпроса!Значи за качество казваш.И как точно се е провеждало, като регламент имам в предвид.Сигурно излитат всички от дадена височина може би не много високо и се цели максимално дълъг полет.Само че как се изчистват различните килограми на пилотите?Или си има формула по която после се смятат резултатите?
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
Re:кацане с избутване на base bar
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2011, 04:35:49 am »
Ами килограмите не ги интересуват, кой колкото иска, толкова да тежи ( естествено в рамките на диапазона даден за съответното крило) . Ако си спомняш от курса, теглото не оказва влияние на качеството на крилото, просто се променя местоположението на полярата ...по-голямото тегло измества кривата напред и надолу...т.е. минималната скорост отива напред, и максималната скорост отива напред, и благоприятната..въобще всички скорости се изместват напред. Състезанието се провежда на Morningside, но там местоположението е такова, че излиташ от хълма и минаваш шосето, после за да кацнеш на тревната полоса завиваш на 90 градуса и кацаш. Доколкото знам, те са имали маркер, през който като минаваш, ти замерват височината ( вече си излетял де)...всички минават по едно и също трасе, така че който отиде най-далече, той побеждава, но се сравнява и на каква височина е минал маркера, за да му сметнат качеството. Естествено зависи много и  от майсторлъка на пилота да поддържа скоростта за максимално качество, а отделно и да не загуби много височина на завоя от 90-те градуса. И както виждаш, екранния ефект при кацането влияе много на резултата. По принцип състезанието е повече за забавление, резултатите не са вземани особено сериозно, но все пак показват долу горе какво е качеството..имаше резултати 13-14 , но имаше и 9-10...имам някъде статията по въпроса. Аз съм летял там доста пъти, но не съм бил на такова състезание. За съжаление собственика на летателния парк  почина сега около Коледа, та не знам как ще потръгне бизнеса ..явно някой трябва да поеме щафетата там.
« Последна редакция: Февруари 24, 2011, 07:20:04 am от krassihg »

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:кацане с избутване на base bar
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2011, 11:28:16 am »
Аууу, мир на праха му! Жалко е, като си отиде човек, който е движил красивия ни спорт. Да се надяваме, че е има достойни последователи.

По темата нищо не мога да кажа, защото не съм имал причина да тествам различни начини на кацане. Единственото по-различно е, че си качих няколко пъти краката на рамката. По този начин след дълго летене може да си почине човек в друга поза.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=U9excvKtypo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=U9excvKtypo</a>

Аз го направих с друга цел. На кацане придърпах до край рамката, но не ми стигна. Качих краката на спийдбара и по този начин вече постигнах желания от мен ефект. После се върнах в нормална поза и си завърших кацането по установените канони. Всъщност ми послужи за коригиране  на траекторията и изпълняване на разчета за кацане.
Всеки полет е важен!