Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Последният модел делтапланер Falcon 3 Tandem на американската фирма WillsWing продължава да споделя полети с пасажери.

Автор Тема: Посока на въртене на термика  (Прочетена 4513 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Посока на въртене на термика
« Отговор #1 -: Септември 03, 2010, 23:29:38 pm »
  Ееее Краси, какво видео... красота!И колко много делти в една термика :o
А в нашата половина на света термиките в коя посока се въртят и ние като влизаме в тях би ли трябвало да ги въртим в обратната посока ???.Мисля си аз тези дни по тоз въпрос.Май в дясно но не съм сигурен.А е хубаво да се върти от всички в една посока нали?Защото представяте ли си ако всички тези делти във видеото всеки си въртеше по свой кеф - мешавица.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
Посока на въртене на термика
« Отговор #2 -: Септември 05, 2010, 20:39:48 pm »
Хеи, Стани...този въпрос за посоката на въртене го дъвкахме на времето в скaйномадския форум, не ми се дъвче отново :-) По принцип си има правила за влизане в термиката когато в нея вече лети един или повече пилоти...трябва да се влиза в същата посока. Това е логично, макар че понякога дори да влезеш в същата посока, може да създадеш проблем, ако летиш с различен радиус на окръжността, а то понякога е неизбежно, ако искаш да напипаш най-добрата сърцевина на термиката.
На времето на Сопот , на едно състезание , Слави сливенски ( бог да го прости) ми изкара акъла с едно влизане в термиката, в която аз въртях. Това беше някъде над Кърнаре, нагоре в планината де, има едни скали там, и аз си бях набарал една тройка, и си въртя културно, и го виждам Слави че лети в друга зона на 4-500 метра от мене, но неговата термика го  вдига по-бавно, и той естествено като видя че при мене се набира по-бързо, веднага тръгна кам мене, влезе насреща , няма посоки, няма дявол...и тъй като бяхме на една височина, аз за да избегна сблъсък, дръпнах рязко рамката на Стрийка, и минах на сантиметри под него...и го чувам как вика : " Бягай, Красио, бягай...( с неговия характерен сливенски акцент )..аз избягах, кво да го правя, като го виждам колко е луд, не ми се щеше да въртя в една термика с него...после след полети му викам, А ве, Славе, да ти го начукам, защо не зави надясно ве?   А той вика...Ама ти не знайш ли че аз не мога да завивам надясно...само наляво мога...!!!
А той можеше естествено да завива накъдето си иска, ама се правеше на луд. ;D Даже имаше един друг номер..лети до тебе и гледа нарочно на другата страна, за да разбереш че няма да отстъпи позицията си...
Голям чешит беше Слави..
А по повод това крилце Змей, дето си го видял, това  не е Змей-10, ами е Змей-ТR  ( Top Race)..това беше по-последен модел на Змей-11...има такива няколко из България, радвам се да видя че още летят тези крила. А за да не стават повече грешки за Змей-10, качих няколко снимки от моя Змей-10, който си пренесох тука и му направих скелета отново, за да не влача 4 метра пакет по самолети. Това сега се скатава на 160 см, ако щеш вярвай. Верно че отнема време за сглобяване, но то се прави само веднъж, след пътуване, и после си е нормален пакет като всички останали.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Посока на въртене на термика
« Отговор #3 -: Септември 06, 2010, 06:41:46 am »
Снимките на Змей-10 http://deltaclub.bg/gallery/thumbnails.php?album=9
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Посока на въртене на термика
« Отговор #4 -: Септември 06, 2010, 22:48:31 pm »
 Ей, този Змей е много лачен бре Краси:).Супер изглежда крилото, а ти дали го литна вече с новата конструкция?Да ти беше казал, че го правиш на метър и шейсет, вярвам ти, бравос!
 Няма ли да си дойдеш скоро да полетим?
Иначе знам, че който влезе пръв в термиката той определя посоката на въртене и следващите се съобразяват.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #5 -: Септември 09, 2010, 18:48:03 pm »
И червен и лачен ;) ..безценен от някои гледни точки!

Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2011, 11:17:15 am »
Има си правила и за излизане от термиката. Но всички правила са според зависи: Зависи колко хора има в термиката, зависи дали летиш състезателно и гониш време, зависи колко опит имаш и каква задача изпълняваш. Дали има някой вече в термиката който е избрал посоката на летене. Обикновено на състезания тези регламенти са изяснени в подробности. За посоката на термиката не бих изразил конкретно мнение в коя посока трябва да се върти. Има значение, че освен вртикална скорости и отнасяне на потока, ако имя вятър, има и ъглова скорост около центъра на термичния комин. Добре е и от аеродинамична и от практична гледна точка да се върти срещу потока. Ако термиката се въти на дясно - ти въртиш на ляво и обратно. Ако въртиш по посока на термиката, ще се кръжиш с по голяма земна скорост и ще качваш по-малко.
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2011, 21:16:11 pm »
 Точно това ми беше въпроса.В нашата половина на земното кълбо в коя посока се върти възходящия поток.Това го обсъждахме на лекция но не си спомням точно за което и питам.Тогава Тони даде пример как в едната половина на земята водата(примерно като източваш ваната) се завърта в едната посока а  в другата половина в противоположната.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #8 -: Февруари 25, 2011, 21:41:38 pm »
Няма правило....но
ако си познаваш добре крилото и си знаеш скоростните диапазони, в смисъл рамката в какво положение с каква скорост лети крилото, то тогава по GPS ще хванеш по-висока земна скорост по посока на въртене на термиката. Тогава ще кръжиш по-бързо, защото си с "попътен" вятър и уреда ще го отчете. Значи въртиш по посока на термиката и е добре да обърнеш срещу нея. Земната скорост на кръжене тогава би следвало да спадне. Това е само ако има ъглова скорост термиката!!!, За да се постигне реално ти трябва опит и термика като по учебник.
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #9 -: Февруари 26, 2011, 20:41:09 pm »
Това с ваната и изтичащата вода и ефекта на Кориолис е правено като експеримент при много идеални условия, в смисъл идеално кръгла вана и спокойна вода и т.н., но в реални условия има много фактори, които се намесват и понякога са по-силни от ефекта на Кориолис. Примерно ако забъркаш една вода в мивката по часовниковата стрелка, тя ще си създаде фуния и ще изтече така, но ако я забъркаш в другата посока, пак ще си създаде фуния и ще изтече завъртяна в другата посока. Ефекта на Кориолис е значим при много големи маси въздух, затова примерно циклоните в северното полукълбо се въртят винаги обратно на часовниковата стрелка. Затова при разваляне на времето в БГ ( наближаване на фронт) вятъра се обръща от юго-запад. За термиките не е доказано че винаги се въртят в една посока. Предполагам че точно разни по-локални фактори (примерно завихряне на въздуха от ръб на скала или сграда)могат да завъртят въздуха в обратна посока и термиката да си се завърти в другата посока. Но при идеални условия, примерно една равнина, издигащи се термики най-вероятно ще следват правилата на Кориолис, т.е. в северното полукълбо ще се завъртят както циклоните, против часовниковата стрелка. Т.е, ако си направиш навик да въртиш надясно, сигурно ще си с по-бавна земна скорост в повечето случаи. Проблема е че на състезание , ако не си първия в термиката, някой друг вече е определил посоката и ти нямаш много избор.



ако имаш търпение да изгледаш това ( диктора говори ужасно неразбираемо, но поне има картинки )
http://www.youtube.com/watch?v=EQQzvS-3Miw

интересна анимация на въздушната циркулация . една година цикъл, светлите цветове са облачност, оранжевите са валежи. Това е генерирано от компютърен модел на времето, но все пак е интересно.
забележи разликата във въртенето на завихрянията в северното и южното полукълбо
http://www.youtube.com/watch?v=qh011eAYjAA&feature=related

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #10 -: Февруари 26, 2011, 23:15:18 pm »
 Благодаря за отговорите.Предполагах, че въртенето е препоръчително да е на дясно не бях сигурен.Разбирам, че не всичко е в идеални условия и системата е доста сложна и навързана.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #11 -: Февруари 27, 2011, 03:33:25 am »
има и нещо друго, което май доста хора не осъзнават. Ефекта на
Кориолис работи с максимален ефект върху обекти които се преместват хоризонтално по земната повърхност.
 Една термика обаче, ако няма значителен вятър, се движи главно вертикално, т.е, ефекта на Кориолис почти нищо не действа.
 Според мене по-важно е да се мисли как вятъра въздейства на термиката , как е наклонена и как да се задържим в нея при тези променящи се условия.
Представи си че си хванал една термика на 300м над земята и въртиш успешно и се издигаш.
Да допуснем че вятъра си променя посоката във височина, примерно от 300 до 700 е запад, от 700 до 1200 се променя на северозапад и примерно от 1500 до 1800 става север.
Ако въртиш термиката с мисловния си модел за западен вятър, някъде нагоре над 1200, ако не се усетиш че вятъра е друг, може успешно да изтървеш термиката.
 Т.е. винаги трябва да си нащрек как се мести центъра на термиката и винаги да се опитваш да си в него.

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Посока на въртене на термика
« Отговор #12 -: Февруари 28, 2011, 22:49:05 pm »
 Добре, Краси като говорим за височина над 1000 метра, когато отнасянето ни от вятъра е затруднено да се определи по земни ориентири.В тези случаи на уредите ли се основаваме или има и друг усет на който да се доверим.А и когато въртиш термика нещата се усложняват на втора степен.Питам преди да съм го изпитал на свой гръб но като имам някаква идея все пак в такъв момент маоже да сработи компа :).Иначе вчера при полета ми от Комините беше инверсия.Но след като се разотидоха облаците и ние можахме да излетим докато долетим до ливадата се бяха формирали вече слаби балончета, едно от които аз завъртях на 360 градуса, но така се случи, че ме подпря от ляво и аз контрирах в тази посока.Чак когато завъртях сработи връзката с мозъка, че би трябвало да въртя на обратно.Но то и това си беше подарък за деня.Инак ако бях завъртял и тръгнал да го търся шанса балончето да го хвана беше много малък вече а и идеше време за захода за кацане.Така, че всичко се пасва според суровата реалност.
Повече въздух в гърдите и крилата!