Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Хайде на Расник  (Прочетена 6802 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Хайде на Расник
« -: Ноември 07, 2009, 11:06:03 am »
За днес, събота се очакват отново силни южни ветрове, с източни компоненти. Топъл вятър подходящ за южните стартове като Коняво, Расник и Сопот. Ако не надминава 10 м/с и не е много турболенто - ще летим. Дано не се прецакаме като вчера само да бием път -  вариращ вятър 8~20 м/с  >:(. Отиваме на Расник. Тръгване в 10 часа. До скоро  ;)
« Последна редакция: Ноември 08, 2009, 23:05:51 pm от million_miracles »
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Хайде на Расник
« Отговор #1 -: Ноември 10, 2009, 22:44:01 pm »
E, този път стана добре. И организацията и летенето и бирата накрая! Вижте Янчо как се е омагьосал! ..А и Тони по нищо не му отстъпва!

Това не е от бирата, а от летенето. Летяхме много добре  :)

Чичо Янчо лежеше доволно в сбруята си и ни наблюдаваше от високо. Затова сега има хубава нимка:)

Аз летях с тандемното крило и Ники, който е 105 кг. и е по - висок от мен. Докато се усетим крилото ни понесе и двамата! :P

Накрая излетя и Тони, който тества един Bullet. Май му хареса!

Още снимки http://deltaclub.bg/gallery/thumbnails.php?album=31
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Хайде на Расник
« Отговор #2 -: Февруари 01, 2010, 02:05:26 am »
 Ех Расник, Расник...!
Знаех си, че това ще е мястото на първия ми истински полет, така да се каже.
Условията позволиха да излетя от долния старт, защото на горния за два часа вятъра си смени посоката на няколко пъти.Митака, като видя в коя посока се стабилизира предложи да сглобим и бързо до долния старт.Там наистина ставаше.Слава Богу, защото колко надежда имах за този ден, пък и от кога го чакам.Изчакахме подходящ момент и хайде, излетях с яко тичане, с леко придърпано крило, за да го засиля на максимума, който мога.След това заходих в ляво по склона отдалечавайки се от него, след което направих обратен завой и прелетях над мястото за кацане и колите.Там имаше хора и ми показаха посоката на вятъра, но той беше пренебрежимо слаб, така че заходих за кацане по предварително зададения план.Височината вече бързо се смали заради градиента на вятъра и заради последния завой на сто и осемдесет градуса.Едва изправих по финалната права и беше дошла земята :).Нямах време за изправяне дори и леко избутах.Кацнах по корем(колелца), каквито е хубаво винаги да има(по моему).
 Изводи:
 1.При заход за кацане, както многократно сме го обсъждали, достатъчен запас от височина и скорос преди финалната права.Но преценяването на височината от гледна точка на пилота също е въпрос на тренинг, до колкото ми се изясни.
 2.При завоите установих, за кой ли път, че се завива вкарвайки цялата тежест в желаната посока иначе просто не СТАВА.Ясно ми е това, но тук явно става въпрос за създаване на нови нервно мускулни пътища.
 3.По време на краткия полет усетих какво е качване, но и какво е увисване.В един момент сякаш крилото ме пусна, за секунда.Мисля, че в тоз момент беше важно, че летях със запас от скорост.
 Е това е благодаря на всички дето ме подкрепиха и на Чичо(той си ми докара и крилото, ама това е друга история).Беше хубаво и ме подтиква към нови подвизи!
   
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Хайде на Расник
« Отговор #3 -: Февруари 01, 2010, 12:15:11 pm »
Стни, запомни да ме попиташ какво е `водопад`. и всъщност, каквото и да става, тренирания пилот има една дълбоко вкоренена реакция. мигновенно придърпване на рамката. това ръцете го правят рефлекторно. а докато крилото отговори, е времето в което трябва ,пак те /ръцете/  да дадат правилната команда. разбира се командите идват от централния компитер, но с времето ще забележиш, че там филма върви по-бързо от действителния. особено ако дереджето е препечено. и също, всичко което си чел и чул по конкретната ситуация, моментално ти се явява в съзнанието /екрана/.
и така не забравяй: първата реакция е придърпване. последната ............ групиране!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Хайде на Расник
« Отговор #4 -: Февруари 02, 2010, 19:51:36 pm »
 Благодаря ти чичо, аз това и направих придърпах.А за водопада ще запомня като се видим да ти напомня.Наистина нещата, които обсъждаме после се въртят и излизат, когато е необходимо.Това го усетих при завоите.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен bobysan71

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 63
Re:Хайде на Расник
« Отговор #5 -: Септември 05, 2010, 20:48:06 pm »
Днес и на мен ми беше първият полет от Расник.Сутринта трябваше да закарам наще до село(около Радомир),така че докато се добера до старта вече беше станало 13:30.Паркирах колата долу и давай пеша нагоре.Отне ми 25 минути.Качвам се горе изпотен и виждам Петьо и Митака седнали да ме чакат с разпънат делтаплан.Кратка почивка и обличам сбруята,готов за полет.Вятъра беше слаб,но взе да обръща леко страничен.С Митака издебнахме подходящ момент,затичах се и излетях.Докато лягах на делтаплана леко ме подрусваше и каската леко ми се захлупи над очите.Понаместих я и взех да се пробвам с управлението.Чак после осъзнах че не бях легна съвсем а бях полуизправен.Отначало ми бе доста напрегнато и крилото много не ме слушаше докато не впрегнах и краката в управлението.Завих към площадката за кацане като придърпвах повече за да имам скорост.Прецених че няма да мога да направя завой на 180 градуса и си харесах друго място за кацане.Изправих се навреме,придърпах за скорост и уцелих точният момент на избутване.Кацнах перфектно на крака.За няколко секунди от вълнение нямах сили да отвия карабинера за да се откача от делтаплана.За вторият полет гледах да се понаместя добре с лягането и крилото ме слушаше повече.Успях леко да го поотпусна и на площадката за кацане бях малко по високо от миналия път.Тръгнах да завивам но не бях придърпал крилото и взех да губя височина.Отказах се от завоя и докато реша къде да кацна земнята се беше приближила.Изправих се и придърпах но малко не ми достигна да избутам на кацне и кацнах на колелца.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Хайде на Расник
« Отговор #6 -: Септември 06, 2010, 17:37:14 pm »
Предния ден пак бяхме там, но времето не ставаше. Идеален вятър, но нон стоп валеше дъжд. Та на поправителния ден вече нямаше дъжд, но вятъра беше по-северен. Издебнахме го, и Боби успя да направи първите си два полета със завои и наченки на разчет за кацане. Скоро ще може да лети с нас от високо. Ние с Петьо направихме по един полет с парапланер. Аз изядох малък колапс и за пореден път се убедих в правата си вяра - делтапланеризъм :)))))))))))))
Всеки полет е важен!

Неактивен Skyhiker

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 24
Re:Хайде на Расник
« Отговор #7 -: Септември 06, 2010, 22:21:05 pm »
Еее Митак, в днешни дни е модерно да си атеист :D. Паава права, ама друго си е човек като съгреши, чудя се само кога ли и аз ще кривна в правия път, като ви гледам как фучите с Делтите а аз отлетях в ротора, направо ми идеше да го метна този чаршав ;)
Колкото повече летя, толкова повече осъзнавам, колко повече трябва да летя, за да продължавам да летя !!!


http://www.facebook.com/THESkyHiker

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Хайде на Расник
« Отговор #8 -: Септември 07, 2010, 06:39:41 am »
"Ако не знаеш как се пише "чаршаВ", винаги можеш да го замениш с "дюшек" :)
Ми айде, чакаме те на учебния баир :)
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Хайде на Расник
« Отговор #9 -: Септември 07, 2010, 19:11:46 pm »
Ех,... тия прави и неправи вяри. ;D Всяка хвърчилка си е готина, просто си има време за едната, и за другата...ако е слаб вятъра, пара-(дюшек,чаршаф, каквото е там), ако е силен, делта..какъв е проблема. Тука да ви кажа, не съм забелязал да има такава разделеност между пилотите на пара- и делта-...в едни клубове си членуват, заедно летят, има много от тях би-, и изобщо няма такъв проблем. Аз знам че вие сте приятелчета и само се шегувате, затова не го адресирам към вас,  но просто отбелязвам как е тука, и бих искал и в БГ един ден да е така.
 Всички искат да летят, и да се кефят...а с какво крило, всеки си избира. ;)

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Хайде на Расник
« Отговор #10 -: Септември 07, 2010, 21:41:15 pm »
 Струва ми се, че в БГ вече е така, просто има и такива дет си им кеф да сеят конфронтаций.Те си ги има навсякъде такива във всички свери на живота и те си имат роля.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен Skyhiker

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 24
Re:Хайде на Расник
« Отговор #11 -: Септември 08, 2010, 12:57:17 pm »
Стани, абсолютно си прав ;)
Небето е голямо и необятно, място има за всички, даже и за Митака с Пара :P
Колкото повече летя, толкова повече осъзнавам, колко повече трябва да летя, за да продължавам да летя !!!


http://www.facebook.com/THESkyHiker

Неактивен bobysan71

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 63
Re:Хайде на Расник
« Отговор #12 -: Септември 27, 2010, 22:57:08 pm »
Тази неделя отново направих два полета от Расник.Беше добра възможност да потренирам завои в легнало положение и да усетя крилото.За пръв път имах възможност да се поотпусна малко във въздуха и да се огледам наоколо от високо.На мен ми се видя доста спокоен полета макар че имаше ветрец.Дадох на Валя да ме снима с камерата за да се видя от страни.Когато имам възможност ще кача и клипчето.

Неактивен bobysan71

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 63
Re:Хайде на Расник
« Отговор #13 -: Септември 27, 2010, 23:30:33 pm »

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Хайде на Расник
« Отговор #14 -: Септември 28, 2010, 10:00:11 am »
Много дълго време седиш изправен. Чак се притеснихме на старта дали изобщо ще легнеш! И оставяш да те вдигне крилото рано, а можеше още да го затичаш. Както сега се научиш да излиташ и кацаш, така ще ти е за цял живот.
Всеки полет е важен!