Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: А знаете ли, че жените делтапланеристки в България вече са две? :)

Автор Тема: Нов учебно Крило: Star 17  (Прочетена 4372 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Нов учебно Крило: Star 17
« -: Март 31, 2010, 17:29:38 pm »
Намерихме и купихме едно ново учебно крило за клуба.
Тези дни то ще пристигне от Швейцария.  :)

Крилото е от Швейцарско призводство и модела е: Star 17
По лек и с по малка квадратура е (17 м2) от старото "Украинския-Атлас", и по подходящ за обучение.

Чакаме го с нетърпение...  :P
Respect Gravity! ;)

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #1 -: Март 31, 2010, 23:28:41 pm »
 Е айде на хаерлия да е :) и мераклии да има!
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #2 -: Април 01, 2010, 22:32:46 pm »
Ти Стани, на каква език говориш?  ???   :P

За сега мислим да може да вземаме крилото в събота.
Ще пише ако беше успешно, и ше има снимки за нетърпеливи пилоти ;)
Respect Gravity! ;)

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #3 -: Април 02, 2010, 23:00:17 pm »
Oh, Robeeert...:-))))))))))))))))) ne znam koi na kakav ezik pishe, ama me razsmia iskreno  ;D

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #4 -: Април 07, 2010, 20:51:39 pm »
Ми, моя БГски не е толкова добре още, но в 10 думи 2 напълно не разбрах.
Това си е 20% и се хрумна ако знам този език въобще... ;)
Respect Gravity! ;)

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Нов учебно Крило: Star 17 - Папагалчето
« Отговор #5 -: Април 07, 2010, 22:40:26 pm »
Star-чето е дошло! :)

Хайде сега стига глупости и да си покажем новото ни учебно крило което си взехме през уикенда.
Чаках малко преди да ви пиша, защото исках първо да летим малко с него, но времето беше лошо и не ни помогна.

Търсих го и го купих, защото в клуба нямахме учебно крило за по-леки хора.
Украинският-'Атлас' иска повече килограми и мускули ;)
Освен това, той е специално конструиран за начинаещите, имам предвид, че не е много чувствителен, допустими са малки грешки и лети почти без пилот...


Първо няколко статистики:
  • Модел: Star 17;
  • Кръстил: "Папагал" (вижте на синмката защо);
  • Производител: Orion Deltabau, Швейцария;
  • Създаден: 1987
  • Квадратура: 17 м2;
  • Пасажер+Сбруя: 60кг минимално, 95кг максимално.


Ето ви и няколко снимки:


Тук е опакован - в стария му сак - на около 70% дължина. Така е по-удобно за транспорт и лагеруване; но пък е повече работа да го опаковаш или сглобиш...




На тази снимка Митко сглобява крилото и слага тръбите в плата в атакуващия ръб, 'the leading edge'.




Митко с Папагалчето, готов за излитане.




Предишният собственик беше една жена от Швейцария, и крилото става за по-леки хора, а може и за жени! За това: Хайде жени - елате и станете членове на кулба ни. :)

Крилото засега е лично мое, но го купих за клуба. Още не сме решили с какви средства трябва да участват членовете на клуба, за да се учат с него. Няма да е много даже...

Толкова засега, след първите полети ще пишем повече тук.
А ако имате въпроси - питайте.

--- С благодарение на Katrin за поправяне на грешки ми ---
« Последна редакция: Април 08, 2010, 00:04:48 am от Robert »
Respect Gravity! ;)

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #6 -: Април 08, 2010, 01:28:12 am »
Роб, дай едно кръгче, моля. /попитай да ти разяснят този израз/ иначе ще ти обърна внимание, крилото както си забелязал е за по-леки хора. а не за по-глупави. така, че внимавай !!!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #7 -: Април 08, 2010, 03:44:59 am »
Robert, tezi dvete dumi deto ne gi razbra ot posta na Stani vsashtnost ne sa chisto bulgarski. V bulgarsia ezik ima dosta dumi ostanali ot tursko vreme ( BG e bila 500 godini turska teritoria)...taka che zatova moje bi ne gi razbirash. A bulgarite obichat da polzvat takiva dumi poniakoga kato jargon...taka che ne se pritesniavai ako ne gi razberesh. A nie samite, bulgarite de, ne osaznavame kolko dumi v nashia ezik sa ot chujd proizhod, po-tochno  latinski, grazki, turski, ruski, frenski, nemski, angliiski...obache mnogo se gordeem s nashia ezik i se kefim kolko e truden za chujdencite :-)))) Ako si kupish rechnik na Bulgarskia ezik ( edin tom), i posle si kupish rechnik na Chujdite dumi v bulgarskia ezik, oshte edin tom, i gi slojish edin do drug, shte vidish che dvata toma sa pochti ednakvo debeli. Osven tova moje da si siguren, che sega v tozi moment ima veche niakolko dushi koito se mrashtiat che pisha s latinski bukvi. Te mu vikat na tova shliokavitza...opitai se da go namerish v rechnika :-))))))))))))))
Иначе поздравления за новото ( старо) крило..със здраве да си го летите и много жени да го пролетят. Не каза какви са му останалите технически данни: Тегло,  разпереност...копирка на Атлас ли е?
« Последна редакция: Април 08, 2010, 03:48:50 am от krassihg »

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #8 -: Април 08, 2010, 06:56:56 am »
Ох Янчо, пак не си един от най ясните...
Но ако питаш да летиш с Папагалчето, трябва да отслабнаш малко. Нали маьимално тегло е 95кг  :P
А мерси за внимание, ще внимавам. Веки полет е важен, както Митко казва, но ако си глупав, наистина е опасен.
Нали ние пилоти знаем че не всеки човек става за летене!

А благодаря и на Краси за обеснение. Булгарския език е богат с много Турски думи. Специално в яргон и в диалекта ги има, да. А точно те за мен са трудни. Но още остава ми някои да превиди какво Стани е писал... Мисля по не Българите го знаят. :-)))
Наистина не можах да намеря думата ти 'шлюкавица' (ако така се пише, щото един от трудните неща е прегвърлането към Кирилица).
Но аз се мъча да не съм един от тези Шлюкавици... И да науча езика добре :)

А за допълнителни технични дани, не съм сигурен. Не се намери инфо в вебсите за тези крила, но мога да питам няколко души.
Преди 10 години бях започил и да уча с един друг Star 17, а тогава съм си написал някакви статистики. Не съм сигурен даже ако те са 100% точни, но ето ги:

  • Тегло: 22кг  (а бях писал и '27 ?', но това ми струва много..)
  • Минимално скорост: 20 а 25км/ч  (Stall Speed, VS)
  • Максималко скорост: 60-65км/ч  (VNO)
  • VNE: ? км/ч  (Never Exceed Speed)
  • Качество: 1:10 (Glide Ratio)

А стари пилоти да ми кажат ако мислят да има някаква грешка. Ако няма, ще и ги пише до предишната статия с снимките :)

А Краси, незнам какво е разпереност (няма го в речника). А не мисля че е копирка на Атлас, но не съм сигурен, а мога проверявам (to try to find out). А може би и Митко го знае :)
« Последна редакция: Април 08, 2010, 07:10:33 am от Robert »
Respect Gravity! ;)

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #9 -: Април 08, 2010, 10:13:22 am »
РОБ !!! не пропускай отговора за кръгчето ми. пък ако си скръндза, ще ти предложа в замяна едно кръгче с РАМЕРА. /всичкото това като тренировка по езика в , който няма и една българска дума/

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #10 -: Април 08, 2010, 14:53:41 pm »
Янчо, пак нищо не съм разбрал от твоя запис. ??? Ако искаш да казеш нещо към мен, по добре да не е смешно за другите - как да се шегуваш с един чузденец които не знае езика ти - но да ми пишеш нещата такъв ясно че мога да те разбере. :( Нали се познаваме от дълго години, и с 100% знаеш колко мога да хващам и колко не...

Than of cause, you can also refer to English, this way there is no deed to amaze me with your perfect knowledge of the language...
Respect Gravity! ;)

Неактивен liubo1953

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 28
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #11 -: Април 08, 2010, 19:35:36 pm »
Роберт,крилцето изглежда добре /нищо че на него е летяла "женска"...простете-ДАМА исках да кажа! А що се отнася до парите,то всеки обучаем пилот трябва да знае  каква сума да си приготви/ако е клубно,а не лично /. При обучение винаги може да се очакват леки инциденти които да налагат подмяна на един или друг възел. Аз също бих искал едно или повечко "кръгчета"  /полети/ ако има такава възможност и обстоятелствата позволяват.Успех ! /Нали крилото не е само за дами?/  ;D

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #12 -: Април 10, 2010, 22:50:05 pm »
 Честито за новото крило!Да се ползва със здраве, безаварийно и с удоволствие!Пожелавам повече хора се докоснат до това неповторимо изживяване - ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ!
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #13 -: Октомври 25, 2010, 21:03:30 pm »
Стани, ти няма ли да го пробваш? Васи, а ти?
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Нов учебно Крило: Star 17
« Отговор #14 -: Октомври 25, 2010, 23:15:30 pm »
 Митак аз бих го пробвал, но си мисля има ли смисъл.В същност има да се обиграва човек да лети на различни крила.Ама сега да се ползва по предназначение за първите така важни стъпки на встъпващите в уникалното изживяване ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ.
Повече въздух в гърдите и крилата!