Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Кацане на колелца  (Прочетена 1702 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Кацане на колелца
« -: Февруари 23, 2010, 00:35:45 am »
Колелцата на делтапланера се слагат главно за безопасност. Те са екстра и се предлагат отделно от делтапланера. Ето пример на колелца за обтекаем профил.
Спортните делтапланери имат освен профилни бедра на рамката за управление и профилен спиид бар. Там закрепването на колелцата е по специфично, защото сечението на тръбата не е кръг, а капокообразен.

 Колелцата позволяват безпроблемно излизане от някои ситуации. При кацане по вятъра, при изтърване на крилото, при неволно опиране на земята. Те притъркулват и поемат част от енергията. А, понякога просто може да се направиш на самолет и да кацнеш по корем на колелца :) Помагат при начално обучение, но много често в последствие стават неразделима част от делтапланера.
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Кацане на колелца
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2010, 20:29:19 pm »
 Много си прав за колелцата.На мен като учещ се доста пъти са ми помагали и спасявали от кривене на рамката(трапеца).А кацането по колелца си е неповторимо изживяване.Няма да забравя като кацах в росната трева на Каптажа как росата ме пръскаше в лицето....вълнуващо е да си в движение на една педя от земята.Но искам да отбележа, че е добре терена да се познава и да е чист от евентуални препятствия - дънери, скрити в тревата камани и т.н.
Повече въздух в гърдите и крилата!