Делтапланеризъм > Факти, събития, личности
Кой и защо?
thecreater:
Кой, е първия делтапланерист в България? Какво е началото на делтапланеризма в България?
Защо делтата е пренебрегната....кое е нещото което кара хората да стават парапланеристи, а не делтапланеристи?
Със кое ви е по кеф да летите?
Как се става делтапланерист?
Защо някои хора търсят небето, какво има там?
Въпроси... въпроси....въпроси....
Следва продължение...
million_miracles:
--- Цитат на: thecreater в Февруари 13, 2010, 02:44:19 am ---Защо делтата е пренебрегната....кое е нещото което кара хората да стават парапланеристи, а не делтапланеристи?
--- Край на цитат ---
Много просто, рекламата и комерсиалното представяне на парапланеризмът:
Почти няма форум, на каквато и да е тематика в България да не присъства следният текст от години насам:
Приятели ето малко информация за делтапланери и парапланери. А до момента не съм открил сайта от който я свалих. Веднага щом си я набавя ще я пусна тук. ЗАа сега се надявам тази обща информация да ви е от полза.
Парапланер
Поради визуалното сходство между парапланера и парашута, нека първо изясним тази разлика.
Парапланерът наистина прилича на парашут, но приликата е само дотук. Парашутът е предназначен да забави падането на даден обект (обикновено - парашутист), докато целта на парапланера е да му позволи да лети.
Парашут
С парашут се скача (обикновено от самолет или хеликоптер), докато с парапланер се излита (от хълм). Парашутът пада (макар и бавно), докато парапланерът лети. В този смисъл, парапланерът е по-близо до безмоторния самолет, отколкото до парашута.
Делтапланер
Делтапланерът има сходна функция с парапланера. С него също се излита от хълм (не се скача), но делтапланерът притежава твърда конструкция, докато крилото на парапланера дължи формата си на изпълващия го въздух. Парапланерът може да се пренася в голяма раница, докато делтапланерът се нуждае от доста по-голям обем за твърдата си конструкция.
Освен това - парапланерът може да се приземява практически навсякъде, докато делтапланерът се нуждае от доста по-голямо пространство за приземяване. Накрая - усвояването на уменията за летене с делтапланер е доста по-трудно, отколкото при парапланера.
Именно на тези си особености (лесен транспорт, достъпност и относително лесно обучение) парапланеризмът дължи своята нарастваща популярност.
Опасно ли е?
Статистически погледнато, да се лети с парапланер не е по-опасно отколкото да се кара автомобил. В повечето Европейски страни относителният дял смъртни случаи и травми при парапланеризма е или сходен, или дори по-нисък от този при карането на автомобил (колкото и невероятно да звучи това).
Но внимавайте! Това ни най-малко не означава, че парапланеризмът е безобидно занимание. Като всеки въздушен спорт, летенето с парапланер изисква много умения, дисциплина, опит и трезва преценка. Като всеки въздушен спорт, парапланеризмът има свои закони, неспазването на които може да се окаже наистина с фатални последици!
Опасно е да се мисли, че летенето с парапланер може да се усвои "със самообучение" или от приятели (колкото и добронамерени да са те). Горещо препоръчвам да си намерите квалифициран и професионален инструктор за първите стъпки в този спорт.
Е, с какво впечетление остава човек за делтапланеризмът след прочетеното? Ужким се говори и за делтапланеризъм, но само се изтъкват неговите минуси, а за парапланеризма само плюсовете.
million_miracles:
--- Цитат на: thecreater в Февруари 13, 2010, 02:44:19 am ---Защо делтата е пренебрегната....кое е нещото което кара хората да стават парапланеристи, а не делтапланеристи?
--- Край на цитат ---
Другото нещо което е, че много хора искат да живеят от летенето и се опитват по всевъзможни начини да се препитават от това. Резултата е много инструктори, сваляне на цените и качеството за сметка на оборота. И ако сравним за обучението на един делтапланерист с един парапланерист, то за делтапланеризма ще е необходимо в пъти повече усилия за да се обучи нов пилот. С парапланер си във въздуха още на първият ден, с мисълта, че вече летиш. С делтапланер ще ти трябват поне две седмици за да полетиш. Извода е, че не е рентабилно да се обучават хора на делтапланеризъм с комерсиална цел.
admin:
Какво е делтапланеризъм и какво е делтапланер?
Делтапланеризмът е въздушен спорт, в който човек лети с безмоторен самолет, наречен делтаплан
с който се излита от хълм. Излитането става от крака срещу вятъра, след което се ляга по корем с
изпънати назад крака, точно като птиците. Пилота е облечен в специална дреха която е закачена
здраво за делтапланера. Тази дреха не е точно дреха и се казва СБРУЯ. По този начин, дори да
се пусне с ръце във въздуха, човек продължава да
лети, удобно наместен в сбруята си. Към оборудването за сигурност, във сбруята е поместен парашут,
който се използва изключително рядко,
но е задъжителна част от екипировката. Казва се спасителен парашут и се употребява само и
единствено в случай на сериозни проблеми във въздуха. Пилотът е обурудван още с каска,
нож-кука, радиостанция, мобилен телефон.
Повечето модерни делтапланери, въпреки че са леки (16-32 кг), са изключително здрави. Изработени от дуралуминиева сплав, стоманени въжета, сглобки и плат със специални качества, образуват затворен кинематичен кръг.
Те имат и допълнителни системи за управление, които допринасят за по лесно излитане, управление и кацане.След като излети, пилота управлява делтапланера, като измества тялото си спрямо рамката на
делтапланера с ръце, но през повечето време си лежи и се наслаждава на полета и гледката.
admin:
Приличат ли си парапланера и делтапланера?
Парапланера и делтапланера си приличат по много неща. Използват се едни и същи склонове за летене,
стартира се срещу вятъра от крака, издигат се с помоща на възходящи въздушни потоци(термики).
Но има и разлики. Визуално Формата на парапланера заоблен правоъгълник със стеснени краища.
Много хора оприличават парапланера на парашут заради мекото крило. Делтапланерът има форма на триъгълник,
и прилича повече на самолет.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия