Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Национален турнир 2012 ще се проведе в Кюстендил с основен старт Конявка планина с дата 31 август - 2 септември

Автор Тема: Решил съм да направя WINCH TOWER  (Прочетена 14318 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #30 -: Януари 08, 2011, 00:52:28 am »
Утре ще направим първи тестове на количката и системата - без летене. Само тегленето е достатъчно, за да се видят и изчистят проблемите. Кинематиката е сглобена на бързо, колкото да работи, и да е лесна за промени.Ще има екстремно друсане по снега с количка за излитане с безмоторна делта - ехаа!!!
Всеки полет е важен!

Неактивен emo

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #31 -: Януари 08, 2011, 09:16:17 am »
какво ще се случи ако при излитана на делтата с тази колочка, вятъра е леко страничен? Няма ли да се отклоно количката с делтата настрани и да излезе извън пистата. Искам да кажа че тя е нуправляема, дали ще можеш да държиш посоката на излитане при леко страничен вятър?

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #32 -: Януари 09, 2011, 16:19:09 pm »
Първо, добрите новини!!! А те са, че първоначалните планове и тестове са успешни. Въжето няма нужда от допълнително редене, скоростната кутия оправда очакванията за стбилна изходна сила независима от скороста. Така че въпрос на време е първото теглене. Имам и зелена светлина да завурша дизайна и изпълна силовите части както трябва.
Лошите са, че въпреки свободата, която дава тегленето, въжето трябва да се пази максимално. Примерно високото рамо на крайната ролка и лекотата на въжето помагат да се влачи по-малко по земята. Но разтеглянето на въжето как да става? ДОбре ще е да е натегнато пак и почти във въздуха, както и няколко души по трасето да го повдигат.

@Emo, нямам толкова опит, но излитането с количка дава по-малка възможност на пилото още с тръгването да парира страничния вятър, отколкото при старт от крака. От друга страна с увеличаване на скороста по посока тегленето, намалява влиянието на страничния вятър и крилото почва да се обтича по равномерно. След известен период ще мога да дам повече информация.
Жалко, че няма много инфо за теглеща система с кола в нета. Ползва се, но не се споделя.
Ето и една снимка, която намерих в нета на теглеща система. Прилича на пасивна, но може и да е комбинирана.
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #33 -: Януари 09, 2011, 22:58:57 pm »
Ето от страни теглещата ни система


..и от пред. Колата е малко мръсничка...


Всички дават много акъл. Ама много :)))))))))))))


Накрая навихме успешно въжето и с общо плъзгане по снега се надявам поне 40 кг. да сме го натоварили


Всички снимки са тук http://deltaclub.bg/gallery/thumbnails.php?album=55
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #34 -: Януари 16, 2011, 16:46:21 pm »
И така, теглещата система и завършена във финален вариант и сме готови за първите тестови полети. На 29-30 януари, ако даде времето -  действаме. Докато се прогонят всички детайли, тестовете ще се провеждат на летателна площадка Сливница.
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #35 -: Януари 20, 2011, 15:21:01 pm »
Въпреки вече работещата система, ще има продължение и развитие на идеята. Затова събирането на информация и идеи продължава.
На снимката е скутер уинч от малък английски клуб. Клуба е от около 10-тина души. Летят основно чрез изтегляне с скутера. Имат и самолетче, с което също се теглят.
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #36 -: Януари 31, 2011, 19:53:25 pm »
Е, честито на всички. Аз, Стани и Боби, като тестови пилоти направихме по две тегления с новата система с 300м въже. Следващия път - над 1000 :)  Последното даже беше от количката. Благодаря на тези, които подкрепиха идеята по всякакъв начин. Системата работи. При това работи добре, точно според очакванията. Сега имаме възможност да летим повече и на различни места,  да отработваме нови умения. Скоро ще си направим и клубно състезание по целно кацане. Целта на състезанието е основно да се подобри кацането. Ще хващаме термиката за ушите, а ако не стане от първия път, лесно ще се отдаде втори  и дори трети шанс. Ще се теглиме на Чепан и ще рееме на склона, без да си трошим колите до горе по лошия път, Ще се дърпаме и на Петрохан, над билото на планината.

Добре дошли и на новите кандидат пилоти, които за момента всеотдайно се запознават с особенностите на делтапланеризма и помагат с каквото могат. 
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #37 -: Януари 31, 2011, 20:53:53 pm »
А и забравих да кажа, че поради прилагане на прекалено голяма сила имаше и скъсан бушон... което го прави един добър бушон :)
Оператор на лебедката - Тони, делтапланерист - Боби
Малко снимки!!!
Предполетен брифинг


Първо теглене на Стани


Митака се отцепва
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #38 -: Март 07, 2011, 11:39:04 am »
Да не си мислите, че и другите не правят разни работи с коли?
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=N1HZztie5ac" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=N1HZztie5ac</a>
Всеки полет е важен!

Неактивен thecreater

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 205
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #39 -: Март 08, 2011, 00:06:31 am »
Хитро и изглежда безопасно...
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. -Тери Пратчет


Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #41 -: Април 21, 2011, 21:07:20 pm »
Тази тема днес отново претърпя развитие. След сутрешните 20 полета на учениците ме хвана такава умора и апатия, че после 4 часа се чудих как да не заспя. На 5ия час обаче ми дойде вдъхновение и се почна. Рязана пилене заваряване. Накрая резултата е супер стабилен и фин контол на подаването на газта с ръка и със скала за усилието. Така се кефя, че незнам сега как ще заспя.
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Решил съм да направя WINCH TOWER
« Отговор #42 -: Май 02, 2012, 13:56:57 pm »
Едно филмче от теглене на Петрохан 2011 година със завършената теглеща система.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1FVBc1nZ8MA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1FVBc1nZ8MA</a>
Всеки полет е важен!