Делтапланеризъм > Състезания, срещи и летене...

Коняво-о-о

<< < (2/20) > >>

Soncheva:
Страхотни сте, завиждам благородно за полетите :):):) Може би и аз ще се престраша да се повозя  ;)  В събота и неделя сме на линия и ако се организира летене сме с вас :) Все пак имаме да компенсираме доста пропуснати летателни дни :)

P.S. А за вечерния купон ще вземем и китара:)

Stani:
 След дългите дъждовни дни, тази неделя успяхме да полетим доволно от Коняво.На тръгване времето беше орта будала, демек или - или.Като пристигнахме на старта на два пъти базата падна под нивото на старта.Някъде към 15,45 часа се подобриха трайно условията.Бяхме вече разпънали, аз излетях пръв след мен веднага се изстреля и Боби с учебното крило, за първия си полет от високо, поздравления за него и тандемът излетя също Митака с Катето.
 Атмосферата беше спокойна и полетите бяха спокойни с хубави кацания, без изненади.Аз пристигнах над мястото за кацане с голям запас от височина и имах време да обиколя два пъти полето преди последния заход за кацане.След като кацнах побързах да изнеса крилото в края на полето и да дам знак на Боби за посоката на вятъра.Той кацна безпроблемно,  ориентирахме и неговото крило с гръб към вятъра, така че да е показател за посоката на вятъра за приближаващия тандем.Митака с Катето се приземиха като по учебник.Така всички бяхме доволни и щастливи.
 Едно детенце ми каза "Е що не си кацнахте направо у София?" :D.Което го приемам за добро пожелание ;)

bobysan71:
Тази неделя успях да направя невероятен полет от конявската планина.За първи път летя от толкова високо и се налагаше да използвам нова(за мен) сбруя с парашут.Преди старта успях да я разгледам набързо после я облякъх и Митко ме закачи за делтаплана да я изпробвам.За първи път трябваше да си вкарвам краката в чувала и да закпчая ципа.На земята преди старта успях да го направя.След като изчакахме облаците да се разчистят за да можем да видим къде е кацалката Стани пръв излетя.Чувах го как викаше отвисоко доволен че лети.След него и аз се запътих към старта.Имаше стърчащи остри камъни и трябваше да внимавам да не се спъна или да не закача крилото.Духаше слаб насрещен вятър.Харесах си една по чиста пътечка и се засилих.Излетях и ми стана странно че хем трябваше да легна хем и да си пъхна краката в чувала едновременно.Криво ляво успях да ги напъхам изчаках да се отдалеча малко от склона и се опитах да закопчая ципа.Не успях.Хванах топчето за закопчаване и като го дръпнах усетих че се съпротивлява.Наведох глава да видя какво става но усетих че губя контрол над крилото(или поне така ми се стори).Отказах се от закопчаването,тъй или инак краката си ги бях пъхнал и можех да управлявам.Поотпуснах крилото само да лети,аз само му давах леки корекции.Условията за летене бяха перфектни.Харесах си треактория на полета и започнах да я следвам.Гледката отгоре беше прекрасна.Прелетях покрай едно езерце после и над едно селце разбира се на прилична височина.Отгоре всичко се виждаше много добре.Успях и да разгледам  местоположението на далекопроводите с високо напрежение.Когато стигнах на мястото за кацане все още бях на доста голяма височина.Отдолу видях Стани да ми сочи посоката навятъра.Направих няколко кръгчета като за първи път направих и завой на 360 градуса.Опитах се да забележа дали не ме носи вятъра по неговата посока с по голяма скорост,но не забелязах голяма разлика,т.е. вятъра беше слаб.Още от високо си извадих краката изправих се и си харесах място за кацане.Видях Стани как ме подканва да придърпам рамката.

bobysan71:
Мислех че съм я придърпал достатъчно но явно бях попаднал в дупка защото не ми достигна съвсем малко скорост да я избутам както трябва.Все пак кацнах меко на крака.Долу нямаше никакъв вятър.Преместих крилото до това на Стани и заедно изчакахме Митака да се приземи с тандема и Катето.Неговото кацане беше перфектно на крака.Накрая си имахме и малка публика от местни хлапета и един чужденец които се бяха впечатлили от нашите полети.

krassihg:
Браво Боби, браво Стани ! Хубаво сте си полетели.
За сбруята...добре е да се протренират основните движения на сухо, за да се автоматизират. Закачи се на една люлка и тренирай влизане, излизане, закопчаване, хващане на дръжката за хвърляне на парашута. По принцип е добре да се протренира и самото движение за дърпане и хвърляне на парашут. Тези неща са важни и Митака да вземе да направи един ден за тренировки на сухо, може и на закрито, и да се съчетае с прескатаване на парашута. Или да се направи една торбичка с размер и тегло като контейнер на парашута и да се тренира движението.
Колкото до затварянето на ципа, добре е да си с панталон който не е много широк, за да не блокира в ципа...или го вкарвай в чорапи или нещо да се стегне, за да не пречи на движението на ципа. Изпъваш назад краката, да се опъне добре сбруята по тялото, и тогава затварянето на ципа става лесно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия