Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Последният модел делтапланер Falcon 3 Tandem на американската фирма WillsWing продължава да споделя полети с пасажери.

Автор Тема: Коняво-о-о  (Прочетена 22466 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Falcon

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 14
Re:Конявска планина
« Отговор #45 -: Ноември 17, 2010, 00:15:14 am »
Еиии... браво на вас! Много се радвам, че яко сте си изкарали в неделята.  ;D Ама и моя късмет един... Един път да пропусна летенето и то хоп точно тогава било реенето. Май ще премина на моторно фърчене, че нещо не ми върви на безмоторното.   ::)

Като се замисля, трябва да намеря време да оправя крилото, че има цепки от ляво от последното кацане. На второто летене от Коняво миналата седмица на кацането си имаше бая вятър. Заиграх се над жиците в полето, че намерих поддръжка там. После реших, че е време за кацане и имам добър ъгъл на заход. Насочих се към кацалката и всичко изглеждаше добре. Но, уви... оказа се че понеже селото е на леко възвишение и кацалката е наклонена, точно при този вятър долу се получава здрав градиент (ако не и лек ротор) и крилото взе да се срива доста бясно. Трябваше на този етап да се усетя, че няма да достигна кацалката и да си направя кацането в къра (както направо Митака след мен), ама а де - опитах се да я достигна въпреки всичкото вместо да се засвяткам надолу, където и беше грешката. Като разбрах че това е безнадеждно, вече нямах височина да се засиля та кацнах на полу-срив на колела в прясно преораната нива. Добре че земята беше мека и е разминах без драскотина. Лошото бе, че крилото успя да се надере в някакви камъчки в нивата. Поне не излгежда зле и сравнително лесно за оправяне. А и научих ценен урок, който иначе трудно може човек да вдене докато не му се случи. Ама си беше шантаво кацането де, щом и Митака вкара в къра, че и Стани е боднал на колела... Важното е че сме живи, здрави, и в добро настроение.  :)

Първия полет тогава похвърчах над селото. Вятъра си беше в другата посока и се кацаше от там. От тази страна на кацалката има дървета и жици, освен това се каца по наклона. Т.е. малко деликатем момент е да се прецени добър ъгъл на заход - хем да минеш безопасно жиците и дърветата, хем да не прелетиш кацалката. Там горе-долу успях да преценя ъгъла, но минах малко ниско над дърветата. Кацнах си на бегом, че не ми се избутваше делтата с риск да ме вдигне нагоре.

Ето траковете

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Коняво-о-о
« Отговор #46 -: Ноември 06, 2011, 22:20:17 pm »
А бе вчера гледам си аз Google Earth и нещо се забих да разгледам зоната на старта на Коняво и гледам -3 крила делта и некви пара- се моткат. Зумнах още , гледам, Митака, и Боби и Васи, че и Стани ...зумнах в Митака, гледам и камерка си закачил...Аре, дайте малко повече инфо де... ;D

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Коняво-о-о
« Отговор #47 -: Ноември 07, 2011, 18:43:29 pm »
Въпреки изкушението да отидем на летище Сливница, където освен летене имаше и греяно винце и прасенце, избрахме безмоторния делтапланеризъм. Пътя до старта е есенно красив, времето топло, я вятъра около 5 метра, ама не съвсем. Докато разпънем и падна на има няма 3 м/с. Пак се размина на Василена динамичното реене. Стани излетя пръв. Направи змейки пред склона, но пропадаше. След него Боби излетя, в началото правеше малко странни завои, даже си помислих, че има проблем, но след малко се оправи полета му. Има видео от камерката на крилото (GoPro), където може да се види подробно полета му. След него излетя Василена - първи полет от Коняво. Имаше инверсия и лека мъгла затрудняваха видимоста на мястото за кацане. Разбрахме се да излетя след нея и да я напътствам до мястото за кацане. Така и стана - има и снимка от моята камерка - (Contour HD)
Когато стигнахме над кацалката, направих спирала за да снижа по бързо от нея, да кацна и освободя терена. Боби и Стани бяха там, а вятър почти нямаше.
Всички кацнахме, а Стани и Катето опънаха трапеза с мед и орехи, ръчно направен хляб, палмово масло, слънчогледово семе и какви ли не още чудеса. Със Стани имаше две момчета, които доста добре се справяха, тичайки с крилото. После в селската кръчма обилно хапнахме за 16 лв. Невероятно, но факт!!! През цялото време ни осигуряваше Бубето (Любка), за което и благодаря от името на всички.
Всеки полет е важен!

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re:Коняво-о-о
« Отговор #48 -: Ноември 07, 2011, 23:08:34 pm »
 ;D пак ми се размина реенето да му се невиди :P ама пък беше един красив червеникаво-жълто-кафяв есенен ден, че и неочаквано топъл. От кога чакам да литна от това Коняво....

Една година по-рано - За пръв път виждам явлението - "Безмоторна делта", пръв полет от високо за Боби, много мъгла, силно притеснение "Как аджеба ще успее да излети това момче?" от моя страна, първи урок по използване на радиостанция...( "Натискаш тук и говориш! И не се казва АЛО!" ;D)и естествено незабравима първа среща с Омегата и нейните ключове ...И то пак на Коняво..."Какво ли ще е да мога да литна с това чудо???"



И така година по -късно стигнахме до същото това Коняво. Както вече казах прекрасен есенен ден...и не чак толкова прекрасно ми се размина реенето, без което Митака нямало да ме пусне да диря термики  :-\



И понеже съм единствената заблудена овца на компанията си имах ескорт до кацалката, че току виж направя някой "прелет" в грешната посока и не успеят да ме открият после   ::)

Полетът беше повече от чудесен, спокоен и споделен с останалите . Боби и Стани летяха първи, а с Митака даже успявахме да проведем комуникация с викане и знаци :)
и пак пропадам като тухла четворка....искам спортно крило  :P( като дорасна )

И Искам пак на Коняво, и искам пак да се съберем повече хора , ама и спортно крило искам - искам искам - типично по женски ;)
« Последна редакция: Ноември 07, 2011, 23:20:43 pm от Vassy »

Неактивен bobysan71

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 63
Re:Коняво-о-о
« Отговор #49 -: Ноември 07, 2011, 23:29:51 pm »
Ето го и моят полет от Коняво.Така като нагласих камерата да ме хване в цял размер и мога да си видя грешките ,които правя.Още не мога съвсем точно да определя височината от която да заходя за кацане,по късно разкопчаване на сбруята от което губя за малко контрол над крилото.В последния момент се бях съсредоточил да изправя крилото хоризонтално и забравих да се изправя.Кацнах по корем.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=l6_FJgGlK_k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=l6_FJgGlK_k</a>

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Коняво-о-о
« Отговор #50 -: Ноември 08, 2011, 08:06:41 am »
Много готино филмче е станало..много ми хареса осветлението и различните погледи към планината. :)

 Иначе за полета, кацането ме изправи малко на нокти...имам усещането че не планира добре захода...разкопчаването на сбруята се прави доста по-нависоко, аз бих казал слезеш ли под 100м разкопчавай, за да не го мислиш в последния момент ( както и стана). После,... още от високо си обмисли захода! Oглеждаш терена ( стълбове, жици, има ли вятър, откъде е и т.н. ) и си съставяш мислен план в главата. Веднъж като си направиш идеята за захода, придържаш се към нея с леки корекции ако е необходимо.
Отделно имам чувството че нещо не ти наред с окачването, и че крилото малко крени на една страна. Но забележи колко време тялото ти седи изкривено на една страна, по диагонал. И аз се хващам често в такава поза, просто не бива да забравяме че управлението става най ефективно с преместване на таза . В началото на полета имаше малко PIO ( Pilot Induced Oscillation ), ще трябва да му хванеш чалъма на крилото, за да избягваш това...може би по-фини команди ?

Ето един пример за добър заход в сравнително пресечен терен..ама човека е опитен и си знае и крилото, и терена. Това е майстора на Sensor крилата Боб Трампено...

http://www.youtube.com/watch?v=TEZ-yxT9Dng

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Коняво-о-о
« Отговор #51 -: Ноември 08, 2011, 11:05:14 am »
http://www.hanggliding.org/viewtopic.php?t=23465&postdays=0&postorder=asc&start=0

тука има подобен случай с клатене и т.н..ако зачетеш коментарите, има добри съвети

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Коняво-о-о
« Отговор #52 -: Декември 05, 2011, 11:15:24 am »
Вчера с Валето, Маги и Васи се разходихме до Коняво. Тръгнахме в 11 часа с две крила и още към Перник се усещаха напористи подухвания. Звънах два телефона да се ориентирам, дали да продължа към коняво или да се преориентирам към Расник. Продължих към Коняво. Спрахме да вземем малко вкуснотии за из път от Радомир и продължихме. 12 и половина бяхме на старта. Духаше 4-5 м/с челен вятър. Оставихме сбруите и се върнахме за крилата. На старта имаше и двама парапланеристи, които чакаха и един делтапланерист Данаил. Зарадвах се да го видя, тъй като не очаквах да се срещнем толкова скоро след последната ни среща на Иглика. Прати много поздрави на Боби. Разпъвахме крилата, а през това време усетих, че има пориви до към 8-9 м/с. Бяха много нарядко. Сложихме камерата на крилото на Васи. Приготви и излетя. Тръгна с лек крен, но придърпа и парира навреме. Тръгна право към мястото за кацане, като мина през две видимо силни и кратки качвания. Явно нямаше намерения да пробва склонче. Аз излетях и тръгнах на ляво по склона. Имаше подръжка и върнах да мина над старта и Валето, която направи снимки. Слаб склон придружен от време на време с остри тесни термики. Летях без уред, камера и колелца - пълна свобода. Имаше високи кумулуси, някои от които преливаха в лещи. Те засенчваха слънцето. В този момент ставаше тъмно, страшно и ламинарно. Щом огрееше планината и долината, за минути тръгваха термики. Почваше да раздрусва, а пейзажа се сменяше на слънчев и бодро приветлив. Леки мъгли допринасяха за дълбочината на пространството и създаваха мек градиент от цветове. Не беше студено и полетях около час. Насочих се към площадката за кацане. Васи сгъваше крилото, а Валя вече беше свалила колата. На 100м над кацалката все още се усещаше вятър. Дръпнах за скорост и приземих. Долу нямаше никакъв вятър. На връщане минахме през Радомир, където хапнахме. Абе позната история. Е това май беше последното ни летене за тази година...
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Коняво-о-о
« Отговор #53 -: Декември 05, 2011, 22:52:13 pm »
А-а, не се знае дали ще е последното :-))))))))има още време до края на годината ;)

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re:Коняво-о-о
« Отговор #54 -: Декември 06, 2011, 08:10:12 am »
Така си е  ;D  Последно и събота и неделя пак на фърчане. В неделя беше страхотно! Пообрули ни вятъра- двете с Маги. Другите не се оплакват от такова време. Че и му се радват. Васи караше пак по правата и пак си се справи добре ;D  Митака пофърча около час склоново. Така се бях загледала по него, че забравих, че трябва да сваля колата. Наложи се да ми викне отгоре да тръгвам. Магито заспа в колата. Васи вече беше на кацалката. А там.... Тихо и топло. Толкова слънчева енергия събрах! Абе, беше супер! В Радомир на кръчма. И после вкъщи.
До нови срещи по баирите!
« Последна редакция: Декември 08, 2011, 19:50:44 pm от malena »

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Коняво-о-о
« Отговор #55 -: Декември 06, 2011, 08:12:53 am »
То по Коледа и Нова година ако не хвръкнем, кога друг път? :) А къде е снегът? Завали ли сняг - край с Коняво!
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Коняво-о-о
« Отговор #56 -: Декември 06, 2011, 15:30:42 pm »
Малко снимки от последното Коняво! Данаил(в средата) е делтапланерист от старата школа. В последно време се засичаме на стартовете.
Вълнения не липсват, както и добро настроение. Този път даже беше много топло. Южен вятър, какво да  е друго.
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Коняво-о-о
« Отговор #57 -: Декември 08, 2011, 19:04:51 pm »
 Що бре Митак, последния път като се качвахме в сняг на Коняво беше запомнящо се  ;) forever.Тази пролет ли беше ???, още беше със старата Омега.Мисля помнят всинца.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re:Коняво-о-о
« Отговор #58 -: Декември 08, 2011, 21:48:33 pm »
Тази пролет беше :) помнят,  помнят  ;D някои и белег си имахме  до скоро. Ще видим дали и тая година пак няма да бутаме ....

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Коняво-о-о
« Отговор #59 -: Декември 08, 2011, 23:28:41 pm »
А не може ли един винч да си купим..и като стигнем до леда, забиваме един кол напред и теглим с винча...

http://www.google.com/products/catalog?oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&q=winch&um=1&ie=UTF-8&tbm=shop&cid=8181714896046196364&sa=X&ei=4iPhTqHfOoL00gGdm7XKBw&ved=0CKYBEPMCMAM

То и за Чепъна ще е полезно...