Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Видео от света - като говорим за летене  (Прочетена 30419 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #15 -: Април 06, 2010, 23:01:08 pm »
Захласнах се от това видео http://vimeo.com/9877035
Всеки полет е важен!

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #16 -: Април 07, 2010, 01:12:45 am »
Незнам какво е 'захласнах' ;) но клипчето е страхотно Димитър! Благодаря!
За другите, гледаите го!!!
Respect Gravity! ;)

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #17 -: Април 07, 2010, 06:45:50 am »
Super e...savsem sluchaino sam se zasichal s tozi pich na Ellenville...togava leteshe s edno mnogo krasivo U-2.

захласнах=stupefy; amaze,be enraptured/entranced/carried away

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #18 -: Април 07, 2010, 14:17:41 pm »
Благодаря ти Краси за превода ;) Така ще на уча и по бързо 'разговорски'-български... :)
А разбирам че ти се запоснаваш с човека от клипче. Вов!
А в това уникално място в Статите, бил ли си?

А открих още един възможност за излитане и казане без тичане  :P
http://www.youtube.com/watch?v=CO58N-siKnA&feature=related

Много е интересно, делта с поплаваци :)
Кога ще ходим на Морето/Ясовирче да го пробваме?
« Последна редакция: Април 08, 2010, 00:10:19 am от Robert »
Respect Gravity! ;)

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #19 -: Април 08, 2010, 14:34:29 pm »
http://www.vimeo.com/10771221

Тук се вижда нещо което отдавна се каня да направя, ама май Митака ще го направи по-лесно с тандемното крило...Винаги ми се е искало да сложа едни такива лентички по рамката и по напречката, и да ги снимам с камера, за да се види как се променя въздушния поток около тях. По-точно идеята ми е да се види че ъгъла не само не е паралелен на посоката на кила ( за рамката говоря), ами и се променя по височината на рамката. Също се променя и по дължината на напречката (по разпереността от средата към края), затова всякакви обтекатели ако трябва да вършат истинска работа, трябва да вземат предвид истинската посока на въздушния поток. Така че, Митак, събери малко лентички от пода след шиене и ги налепи по рамка и напречка, и сложи камерка да снима , насочена по дължината на тръбата, евентуално и някаква твърдо закрепена клечка за референс на посоката на кила да речем. ще бъде интересно и полезно с научна цел ;)

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #20 -: Април 08, 2010, 15:30:30 pm »
По лесно ще ми е да мина през прането на комшийката  ;D ;D ;D То кат гледам и тоз е събрал нечий простор. За науката де!

Почвам да събирам лентички, пък като си дойдеш - ще пробваме!
Всеки полет е важен!

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #21 -: Април 09, 2010, 10:42:39 am »
Вземи едан стара рамка , Краси. налепи лентички колкото щеш. след това застани отпред с един вентилатор. спестения бензин го използвай за хвърчизъм. а мен ме спомени , под линия /футнот/ в нучната публикация.            анимацията , която си ми изпратил е много добра. на мен ми е малко синтетична, но моя поглед за нещата е повреден от антиквариата.

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #22 -: Април 09, 2010, 15:00:19 pm »
Приемам съвета ти на маитап ( Роберт, запиши си думичка майтап)....но с вентилатор не става...т.е. става, но трябва голям вентилатор...всъщност тука сме правили изпитания с вентилатор, само че на сграда..и вентилатора беше от двигател на самолет Прат и Уитни, и създаваше 70-100мили в час вятър за да се види как ще издържи сградата на дъжд набиван от ураганен вятър. А, да..и изпитанието коства 200 000 долара с построяването на макета барабар ( Роберт, записвай думичка барабар )
А обратно при делтата, Боб Трампено от Seedwings пръв отбелязва че потока на въздуха не е точно успореден на посоката на движение и прави промяна на ъгъла на поставяне на рамката
 ( аеродинамичен профил имам предвид, не кръгла).
 А моята мисъл е че погледнато малко по-отблизо и в 3D, сигурно има промяна на ъгъла по дължината на рамката, гледано от централния възел и надолу до края на рамката при страничното въже...което ще рече, че аеродинамичната рамка трябва да е леко усукана, за да бъде максимално аеродинамична. Отделен въпрос е доколко е това усукване и как се променя при различните скорости ( и ъгъл на атака) на крилото.

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #23 -: Април 09, 2010, 15:01:26 pm »
oshte edna..tova e "maketa" na chast ot sgradata 1:1...

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #24 -: Април 13, 2010, 17:09:12 pm »
Краси като литне тук, ще каже дали е хубаво :) Изглежда добре
http://vholdr.com/video/hang-gliding-yosemite
Всеки полет е важен!

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #25 -: Април 14, 2010, 01:25:52 am »
каво ти добре. СТРАХОТНО Е!!! хайде да тръгваме !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #26 -: Април 14, 2010, 01:35:05 am »
 Аз като видя такива отвесни скали и зъбери все ме навява на мисълта за ротори и турболенция.Или бъркам нещо?Моля за мнение от по-старшите!
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #27 -: Април 14, 2010, 06:55:36 am »
Това място е много красиво, един от най-известните им ( ни) национални паркове. Като такъв, летенето изисква разрешение и обикновено става с местен пилот-наблюдател ( има такива 8-9), който да наблюдава, и има специален режим и график кога може да се лети..обикновено рано сутрин в уикендите.Тука пише по-подробно.
http://modern-us-history.suite101.com/article.cfm/hang_gliding_in_yosemite_national_park

Естествено и на мене ми се ходи, и рано или късно ще стигнем дотам.

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #28 -: Април 14, 2010, 09:29:57 am »
Стани, и водопади и дерета  :o Ужас! На всякъде може да се лети, стига да се познават местните особености и метеорология. Със сигурност е трудно, ако на непознато място няма кой да ти даде информацията на готово и трябва сам да вземеш решение дали да летиш. Трудно и рисковано. И не става веднъж да литнеш. Иска си летене за да се опознае едно място, защото атмосферата всеки път е различна. То затова и не омръзва летенето. А Краси какви интересни неща разказва, наблюдатели, специални режими... На какво разстояние ти е на теб парка?
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видео от света - като говорим за летене
« Отговор #29 -: Април 16, 2010, 08:47:25 am »
Така е то...национален парк називается...имаше преди година-две един случай, 3-ма пилоти на връщане от състезание минават през национален парк, и на едно плато, дето дори не става за летене, си изкарали парапланерите да ги сушат, че били влажни...и ги вдигнали да ги кайтват малко, за по-бързо да съхнат...и ги арестуваха за опит за летене, и им искаха 5000 долара глоба и отнемане на крилата...А целия зор бил, че някакав пич постоянно дразнел рейнджърите ( горските де) , като излитал без разрешение оттук оттам...и ония си го изкарали на тези парапланеристи. Едва ги пуснаха...намалиха им глобите на 300, и им върнаха крилата, но само защото шефа на рейнджърите бил делтапланерист и му е било напълно ясно че няма как да литнат от това место дето са кайтвали. Та проблема не е какъв е терена, а дали има статут на парк, и ако има, тогава има правила за посещение, четат се инструкции, подписват се..какво ли не...но, така се опазват парковете.
На мене ми е далече..Калифорния...на другия край