Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Национален турнир 2012 ще се проведе в Кюстендил с основен старт Конявка планина с дата 31 август - 2 септември

Автор Тема: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’  (Прочетена 7183 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’
« Отговор #30 -: Август 04, 2012, 13:17:46 pm »
Ех, Васи, ако летеше както и пишеше... Страхотно си го написала.

Ето един репортаж за състезаниетo, който ми пратиха гърците.
Как ще коментирате завоя в 27:35 и 28:00, че чак на мен ми стана любопитно...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wq_CGilE-K8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wq_CGilE-K8</a>
« Последна редакция: Август 04, 2012, 17:46:44 pm от million_miracles »
Всеки полет е важен!

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’
« Отговор #31 -: Август 04, 2012, 18:36:43 pm »
хммм или пиша прекалено хубаво, или летя прекалено лошо... върви разбери какво не му харесваш на летенето ми  ::)

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’
« Отговор #32 -: Август 15, 2012, 07:41:43 am »
Миракъл, стига депресира момичето де..то бива , бива, ама...какво толкова и е на летенето..лети си безопасно и предпазливо, така и трябва да бъде. Изпуснала една термика, биг дийл...да не забравяме че тя досега не е летяла на крило за нейните килограми и естествено контрола на големи крила е труден. Аз мисля че се оправя даже много добре, ти да беше видял предишните жени-пилотки какви ги вършеха..да не споменавам имена от дискретност. :o

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’
« Отговор #33 -: Август 15, 2012, 08:08:19 am »
За завоя , той не беше само един..май повечето завои бяха такива странни. Според мене крилото беше в близки до сривните ъгли и тъй като ти инициираш завой ( т.е. местиш се настрани), се получава лек срив през крило, който обаче ти го овладяваш моментно и изглежда като много готин завой на пета, но според мене си е леко сривче през крило. Не знам каква ти е била точката на окачване ( знам че си му тежък обаче), така че вероятността да си в сривна ситуация е много голяма. Особено ако си му опънал VG-to  то наполовина да речем. Крилото става по-плоско и диапазона на ъглите на атака се стеснява и ако бутнеш малко повече, срива ти е готов. Знам един не-безизвестен опитен български пилот от близкото минало, който така се заби в скалите на Резена, веднага след излитане с крило, което е значително по-малко от това което е за неговите килограми. Обаче той е свикнал на по-голямото си крило и има навик и нагласи от предишното си крило ( а това малкото решава да го лети инцидентно, ей така да го пробва) В резултат цялата поляра се измества напред и надолу, което значи че сривната скорост не е както за нормални килограми ( да речем 24 км/ч, ами отива напред да речем на 28-30.Плюс надморската височина , рядък въздух...иска още скорост. може би не се е усетил, а може и да е имало термичен порив и явно го оставя на сривен ъгъл, завърта се и бам-в скалите. Абсолютно подобен срив на същия старт съм виждал лично с една от жените пилотки. Преди излитане и казах: Дръж скорост след отлепянето, защото въздуха е разреден..все едно и казах..излети и избутай рамката ху-убавичко и се срини...После като се освести, само вика: Кво стана...  не разбрах..?
« Последна редакция: Август 15, 2012, 08:16:23 am от krassihg »

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’
« Отговор #34 -: Август 15, 2012, 08:22:40 am »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_nkEQtj08us" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=_nkEQtj08us</a>

Ето тука един как си лети безметежно и решил да пробва големи ъгли на атака и да види как реагира на срив крилото  (U-2)...обаче забравил че го е оставил на 3/4 VG..и глей кво става..камшичен срив...

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: 2012 OPEN NATIONAL HANGGLIDING CHAMPIONSHIP ‘’SERVIA 2012’’
« Отговор #35 -: Август 15, 2012, 08:34:08 am »


Ето как се премества полярата на планер ( в случая безмоторник, но принципа е същия  и при делтата) когато масата се увеличи и съответно се увеличава крилното натоварване.

Забележи как точката в началото на полярата ( което е минималната скорост) се измества от под 70 до почти 90 км/ч..
Т.е . ако ти си свикнал да летиш и знаеш че минималната ти скорост е 25, ще се окаже че при същата позиция на тялото ти спрямо рамката скоростта ти е вече в зоната на срив, защото крилото има друга поляра ( когато си му с 20 кг над тегловия диапазон)
« Последна редакция: Август 15, 2012, 08:41:05 am от krassihg »