Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Различни яки филмчета  (Прочетена 15003 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Различни яки филмчета
« Отговор #60 -: Септември 16, 2011, 21:28:30 pm »
 Може би отпусна полиспаста, за да увеличи пропадането..... направи ми впечатление, че преди да изхвърли запасния избутваше рамката, защо ли..?Може би искаше да срине крилото или просто да намали скороста преди мятането.Иначе сигурно друсането, липсата на видимост и дъжда го извадиха от равновесие.Пък не опита преди това да снижи нещо спирала или стръмни завой да прави или по диагонал с придърпана рамка да напусне облака....и друго странно как се е набрал на тази височина и не е забелязал че влиза в облак, въоще можеше да не влиза в него.А сигурно на тази височина мозъка му изневери от малкото кислород...
 Доста въпросителни.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Различни яки филмчета
« Отговор #61 -: Септември 17, 2011, 04:45:54 am »
един бърз превод на коментара на самия пилот:

щях да пиша за моя мисловен процес, довел до този инцидент, но реших, че би било просто упражнение за оправдание на моите лоши решения, включително и незачитане ми на правилата на FAA, по отношение на свръхлеки самолети и облаци. Извода е, че аз исках много и си го получих: Мислех, че мога да мина под базата на облака, и нарочно да мина по-отблизо с цел максимизиране на височина ми за по-дълго планиране в пустинята.

Вече в облака инстинкта ми беше да се летя бързо и право, за да стигна до другата страна. Обаче, поради страх от PIO( осцилации) отпуснах  VG и се опита да се забавя. Но видеото не показва усилването на качванията което изпитвах. В един момент рамката бе почти изтръгната от ръката ми. Скоро след това вече нямах контрол на планера и G-силите изглеждаха да се усилват, така че си помислих най-безопасния начин на действие ще бъде да се хвърля парашута. За щастие, проработи.

Едно друго нещо, което искам да спомена се отнася до нашите инструменти( варио,gps). Те не са със задна подсветка, така че е  почти невъзможно да се разчете под мрака на облака. Замъглените очила не ми помогнаха също. От друга страна,  тези очила оцеляха по целия път надолу и все още си ги нося днес.
« Последна редакция: Септември 17, 2011, 04:58:59 am от krassihg »

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Различни яки филмчета
« Отговор #62 -: Септември 17, 2011, 04:57:43 am »
за засмукване в облака пуснах линк с лекциа на Denis Pagan. Препоръчвам ви клубно събиране и изглеждане на филмчетата, за разясняване какво се получава под големите кумулуси ( cloud suck ) и CB и как да се избягват, и как да се действа в случай на засмукване.
А иначе, имах възможност да присъствам на една реч на Майк Майерс от WW, на която той разказваше как на млади години се опитвали да летят в облак, с компас, и как изобщо не им помогнал в облака, и най-запомнящата се фраза на Майк беше: - Ако искате да летите в облак, защо просто не опитате да летите със затворени очи, или с превръзка на очите...?
Просто в облака липсата на ориентация води до летене в завои и силни ускорения, което в съчетание с качванията и турбуленцията води до още по-голямо объркване.

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Различни яки филмчета
« Отговор #63 -: Септември 18, 2011, 21:06:22 pm »
 Мм даа, ясно.Както и предполагах.Нищо ново.Леко подценяване на ситуацията и .... .И аз така веднъж имах добро качване обаче когато усетих по студения и влажен въздух и прецених, че не съм много далеч от базата бързо предприех мерки по снижаването.А иначе когато си в добро качване и виждаш, че ще те изведе до базата как се установява момента на напускане на възходящото.Защото инак неминуемо се стига до ситуацията с облака.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен ivo@home

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
Re:Различни яки филмчета
« Отговор #64 -: Ноември 13, 2011, 01:57:01 am »

Неактивен Kiril

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 42
Re:Различни яки филмчета
« Отговор #65 -: Ноември 13, 2011, 16:08:32 pm »
 :o  Как си променя профила на крилото !И сбруята е яка  ;D
Страшно видео

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re: Различни яки филмчета
« Отговор #66 -: Юни 28, 2012, 08:14:14 am »

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re: Различни яки филмчета
« Отговор #67 -: Юни 30, 2012, 21:45:57 pm »
 Какъв организъм, какъв вестибуларен апарат и какъв майсторлък!
Сливане на машина с човек пролича си.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Различни яки филмчета
« Отговор #68 -: Юли 01, 2012, 10:18:01 am »