Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: XC hang gliding  (Прочетена 2717 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен admin

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 68
XC hang gliding
« -: Март 09, 2012, 10:19:58 am »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=i_yuGGWeg5c" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=i_yuGGWeg5c</a>

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:XC hang gliding
« Отговор #1 -: Април 16, 2012, 21:49:14 pm »

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:XC hang gliding
« Отговор #2 -: Април 21, 2012, 19:46:00 pm »
 Вижда се нагледно как с термики се набира височина пуска се на глаид до следващата термика и пак се набира височина.Мисля че точно при този тип летене вече е същественно важно качеството на крилото.В смисъл минимум загуба на височина при глайда между две термики, защото не е ясно кога и къде ще е следващата.Така заключих аз със скромния си опит на делтапланерист.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
Re:XC hang gliding
« Отговор #3 -: Април 24, 2012, 06:04:47 am »
bitno e kacestoto na kriloto, ali po bitno e da znaes tocno kade da trsish sledvestata termika

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:XC hang gliding
« Отговор #4 -: Април 25, 2012, 18:15:04 pm »
 Добре и аз над това често размишлявам ???.Например летим в условия подходящи за термично реене има добър температурен градиент, високо атмосверно налягане не много силен вятър да речем 3-4 м/с излитаме от сколона Коняво да речем.Вятърът е ЮЗ часа е например 14h което ще рече, че слънцето е в зенита.Къде да ги търсим термиките.....?Ясно е, че над склонове с изложение към слънцето и леко по посоката на вятъра на където отвява но.... само на теория.Моля да поразъждаваме над този казус така малко да споделим опит от реалното летене.Аз например си отговорих до някъде на въпроса за онзиденшното ми бързо одавяне.За което ми помогна доста забързания клип на Иво, за което съм благодарен.Значи попадам на качване и започвам да въртя но точно над него и съвсем леко по вятъра.Но като видях парата как завъртя термиката се здобих с реална представа за наклонеността на термичния поток.Сега делтата прави по-бързо врътките и ще са не чак толкова разляти, но все пак доста ми е била изкривена представата за термика.Представял съм си я почти като вертикален поток, а в същност си е оста наклонена.Особенно до склона.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен Marin

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 60
Re:XC hang gliding
« Отговор #5 -: Април 26, 2012, 22:14:20 pm »
 Където свирне вариометъра там е термиката  ;D Лесна работа :)))))

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:XC hang gliding
« Отговор #6 -: Април 27, 2012, 11:00:37 am »
Има написани много книги по въпроса, така че с една тема тука няма да стане, но все пак...добре е да имаш поне някакъв прост уред. Ако имаш уред, разгледай два сценария...1. както си летиш, нацелваш термиката право в средата....какво се случва? Уреда започва да усилва би-би-кането, усилва , усилва и в един момент почва да отслабва...значи току що си преминал през центъра и вече се отдалечаваш. На теория в този момент трябва да врътнеш и да се върнеш където е бил максимума.
Сценарий 2: Летиш и минаваш през термиката, но не в центъра. Какво се случва. Сигнала се усилва, подобно на първия случай, само че си в периферията и най-вероятно крилото което е откъм центъра на термиката се повдига повече, т.е. термиката те изхвърля навън. Какво правиш? Ами най-добре да се натиснеш на страната дето те повдига и да се навреш към центъра. Ако обаче е много силна термиката и не успееш да завиеш към центъра, имаш друга възможност..завиваш навън от термиката, но завоя е 270 градуса, т.е, забиваш се директно в центъра. Тука обаче имаш шанс да изпуснеш термиката, ако е балонче.
Ако предположим че си завил към центъра веднага, но все пак не си уцелил средата, а отново минаваш леко отстрани на центъра, пак ще има едно усилване на сигнала до един момент, след което започва отслабване ( ако летиш по права линия)...в момента в който усетиш отслабване на сигнала, трябва да врътнеш, за да се върнеш в центъра. Не е голяма философия, просто трябва да я усетиш все пак. Разбира се, ако има силен вятър, трябва да помислиш какво е отнасянето? Ако имаш вятър 8 метра в секунда, а термиката според вариото те вдига с 3 метра, добави собственото пропадане на крилото в завой ( да речем 2 м/с) , стават 5 метра вертикално и 8 метра хоризонтално..представи си сега един триъгълник с хоризонтално рамо 8 и вертикално рамо 5. Е, хипотенузата е долу горе линията на наклона на термиката. Това ,, разбира се, е просто на теория. На практика има много фактори, които усложняват картината. Да речем термиката има маса ( изненадващо тежка е), което значи че има инерция, т.е. вятъра няма да започне да и действа моментално, ще има един момент на ускоряване. Другото е , че вятъра и той се мени във височина и посока, и скорост. Третото е че термиката с издигане на горе се разширява...Четвърто..а бе вземи прочети някоя книга за термики :-)))
...и си купи уред.
Аз на времето започнах с един прост механичен вариометър. Сега има електронни чудесии, с всичко което може да си представиш, умножено по 100...Има хора, които летят без уреди, но без уред е трудно да се ориентираш, защото човешкото тяло усеща ускорение, но не може да регистрира скорост, т.е. ще усетиш кога влизаш и излизаш от термиката, но няма да можеш да прецениш скоростта на издигане...помисли си какво усещаш в един модерен асансьор?  Само кога тръгва и кога спира..ама с каква скорост се движи, не можеш да кажеш...
« Последна редакция: Април 27, 2012, 13:38:27 pm от krassihg »

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:XC hang gliding
« Отговор #7 -: Април 27, 2012, 11:21:59 am »
Thermal Tip from Country Bob ;D
It is a little known fact that cows usually stand with their tails to the wind. Feeding birds also hang around cows to chow down on the insects the cows attract and/or stir up. The cow/insect/bird combo can be a potent weapon in the search for thermals. The cows indicate wind direction and shifts, and the birds chase insects up into the lift. Just remember, cows always look at lift.


Термичния Съвет от Селския Боб ;D
Слабо известен факт е, че кравите обикновено застават с опашките си към вятъра. Хранещите се птици също се мотаят около кравите, за да хапнат от насекомите които кравите привличат и / или разбъркват. Комбинацията от Крава / насекоми /птици може да бъде мощно оръжие в търсенето на термики. Кравите показват посоката на вятъра и промените, и птиците преследват насекомите в качването. Просто запомнете, кравите винаги гледат към термиката.

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:XC hang gliding
« Отговор #8 -: Април 27, 2012, 11:23:57 am »
shemichka