Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: А знаете ли, че жените делтапланеристки в България вече са две? :)

Автор Тема: БИАФ 2011  (Прочетена 2120 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
БИАФ 2011
« -: Септември 07, 2011, 10:00:26 am »
Посещение и участие на Български интернационален авиационен фестивал "Небе за всички" 2011 започна с много колебания дали да участваме. В крайна сметка се дигнахме с Валя и Тони и тръгнахме с двете коли петък след обяд към Пловдив. Север и Маги си играеха на задната седалка на Микрата и пътуването  мина бързо и приятно. Към 17 часа бяхме на входа на воения авио музей в Крумово. Посрещна ни клуб "КУЛА" от въздуха с мотопарапланери. Бяха им дали разрешение за полети. Изчакахме да ни посрещнат организаторите на входа и ни записаха. Разбра се, че има забрана за  мотоделтапланерите и  няма да изпълняват полети, дори и аз с моята малка машинка под 120 килограма, за която не би трябвало да има проблем. Хапнахме и се намушихме под палатките, които пък бяха под самолетите. На сутринта започнах да се приготвям за демонстрация. Валя снимаше, а Тони се занимаваше с отговорната задача да бъде оператор на лебедка. Вятър нямаше никакъв, само от време на време имаше леки полъхвания от северозапад. Разпънахме въжето срещу вятъра. Преди нас бяха мотопарапланеристите, а теглене с лебедка беше веднага след тях, по час в 9.30 часа. Точно разгъвах крилото, когато изведнъж вятърът усили и задържа на 3-5 м/с. Това отказа мото парапланеристите да летят и програмата се изтегли напред. Вече нямах време. Мястото позволяваше да разпъна само 500 м въже, което за динамична лебедка не е много. Бяхме готови и чаках разрешение за излитане. Точно в момента на тръгването беше много турболентно и самия старт ми костваше усилия да задържа крилото на пред по линията. Излетях и качих около 100 м. височина и се отцепих от въжето. Направих 2 иунговъра и 3 витки на спирала и кацнах. После за 10 минути бяхме готови с организацията и изпълних още един полет по същата схема. По радиостанцията три пъти ми казаха да не приближавам полосата на по-малко от 25 метра. Старта този път беше без проблем, а във въздуха минаха двата изтребителя "Грипен" на 200 метра от мен.
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:БИАФ 2011
« Отговор #1 -: Септември 07, 2011, 10:13:25 am »
Прибрахме крилото и лебедката.
След обед вятъра обърна. В 17 часа бяхме готови да изпълним още полети. Този път излитането ставаше на 10 метра от публиката. Вятъра беше около 3 м/с и на 45 градуса. Старта беше без проблем. Уморени на залез слънце тръгнахме към Сопот, където се провеждаше "Въздухария" По тъмно разпънахме палатките и си легнахме, на фона на музиката, която идваше от сцената. Беше приятно.. поне за мен.

На Сопот на лифта беше пълно с народ и палатки. Имаше и доста делтапланеристи. Качихме се горе и аз излетях последен. 3 часа полет, след което кацнах на площадката на лифта. Преди да кацна, Валя предупреди организатора, че ще кацам там. За секунди ливадата беше чиста от хора. Това направи кацането безопасно и лесно за мен, за което благодаря и на двамата. На другия ден си тръгнахме и с това приключи разходката :) Едно от приятните неща беше къпането във вирчето, най-вече за Маги и Север :)
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:БИАФ 2011
« Отговор #2 -: Септември 08, 2011, 21:47:14 pm »
 Браво Митак!И за авиофеста и за Сопот, три часа е много стабилен полет.Въф форма трябва да е човек за такова предизвикателство.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:БИАФ 2011
« Отговор #3 -: Януари 27, 2012, 14:00:46 pm »
Да подкрепя написаното с една снимчица
Всеки полет е важен!