Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: А знаете ли, че жените делтапланеристки в България вече са две? :)

Автор Тема: Кацане в жилищен район  (Прочетена 3287 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Кацане в жилищен район
« -: Март 23, 2011, 23:53:12 pm »
 Тази мисъл ме споходи онзи ден преди старта от Витоша.Понеше прелитаме над жилищни квартали.Та питането ми е как се процедира, когато се наложи кацане в жилищен комплекс.Едно от нещата, които се досещам е да си избера къщата с най-голяма тревна площ и да заходя над нея със снижаване в кръгове и гогато прелетя над оградата рязко придърпвам и след което яко избутване, за да изпарашутира крилото.Защото едва ли ще има от 10 декара.Друго, което е в краен случай ако има по-голям хоризонтален покрив, което вече  е изпълнение с голяма трудност.И другия вариант е като прецениш, че не прелиташ да метнеш запасни, но това ми се струва по рисково изпълнение понеже пилота допоследно се опитва да се извади от ситуацията и в такива моменти вече височината е малка за запасни.Между другото има ли някаква осреднена стойност за височина от която можеш да разчиташ на запасния.В смисъл минимална височина на която има смисъл да се хвърля.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Кацане в жилищен район
« Отговор #1 -: Март 28, 2011, 20:12:42 pm »
Ти никак! Процедират в Пирогов и там подобни  >:(

При възникване на опасна ситуация, която категорично няма шанс да завърши с нормален полет и кацане, следва да прецениш възможните сценарии и да избереш най-безболезнения. Това са непредвидими случки. Ако трябва да избера межу електрически жици на далекопровод, високи борове или кацане в сгради, и аз не знам какво да избера. По-добре ниски храсти, широколистни дървета или вода. Последното, само ако сбруята позволява бързо и лесно измъкване. Кацането на много ограничена площадка между сгради, най-вероятно да завърши в сградите. Закачиш ли крайче на крилото или да се блъснеш в отвес на високо, от там нататък те чака почти свободно падане.  Ако има възможност за заход и крилото не е с голямо качество, може да се кацне на по- малка площадка.

Казано по друг, начин - няма такова кацане. Ако искаш да тренираш кацане на покрив и там подобни, опознай си перфектно крилото при всякакви условия, и си постави импровизирани цели да видиш възможностите - твоите и на крилото. На Петрохан с Тони си поставихме за цел да кацнем на едни бали със сено. Да кацнем, ама не кацнахме.

Усъвършенстването на добра техника на излитане и кацане е незаменима при създаване на критични ситуации и кацане на непознати места. За жилищен район може да помогне малко. От там нататък - Пирогов и там подобни.
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re: Кацане в жилищен район
« Отговор #2 -: Февруари 02, 2013, 18:58:43 pm »
Кацане с учебно крило в прозорец на сграда. В нашия клуб не обучаваме с ръцете на спиидбара в изправено положение. Труден контрол над летателния апарат. Добре че прозореца е на ниско. Аз лично бих посрещнал удара с крака, отколкото с глава в стъклото, но не мога да кажа дали това е по доброто решение.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=7A_Jjuy_Uq4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=7A_Jjuy_Uq4</a>
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 465
Re: Кацане в жилищен район
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2013, 05:56:31 am »
@ Стани. Летене и кацане в жилищен комплекс е възможно, но се иска големи открити пространства. Ако няма такива, става катастрофален сценарий. Такива изпълнения трябва да се избягват на всяка цена. Ако си стигнал до там, че да кацаш в жилищен район, трябва да си объркал планирането на полета си много яко. Ако си попаднал в много силно пропадане при прелитане над населено място, е възможно да ти се случи. На времето чичо ти беше кацнал на една улица в град Враца, защото нещо го беше хванал долния асансьор при прелитането на Вратцата. Всяка ситуация е индивидуална, но аз бих казал че ако летиш на крос кънтри, ако слезеш под 600 метра, влизаш в така наречения "survival mode", т.е. режим на оцеляване. Това значи че се бориш за всяко срещнато качване и си нащрек за различни варианти за площадки за кацане. Слезеш ли под 300 метра, вече трябва да си построил вариант за кацане. С 300 метра при качество 6 да речем, имаш радиус на действие 1800 метра, т.е. все нещо трябва да има за кацане в този радиус. Ако няма нищо добро, избираш едно голямо дърво ( с голяма корона, широколистно) и се целиш в него.
Забрави за блокове и покриви...има комини, антени, и какви ли не глупости, просто е излишно да разсъждаваш. Ако си убеден че няма къде да кацнеш и остава парашута, имай предвид че времето за отваряне по документи е някъде към 2 секунди. Но ако си в населено място, парашута също може да се окаже проблем, щото не се знае къде ще се изсипеш . Затова най-добре мисли докато си високо и си планирай нещата.

Неактивен Thermalling

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
Re: Кацане в жилищен район
« Отговор #4 -: Февруари 27, 2013, 11:20:35 am »
Краси като този ли? Този е класически вариант за лош заход, с добър край... здраво крило и подкрилно устройство.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=50thk6mDOjM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=50thk6mDOjM</a>

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re: Кацане в жилищен район
« Отговор #5 -: Март 02, 2013, 17:05:52 pm »
Вятъра много променя разчета за кацане.
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re: Кацане в жилищен район
« Отговор #6 -: Март 03, 2013, 02:35:09 am »
 Значи, благодаря на всичкиви за изчерпателните отговори.На мен ми е ясно, че опреш ли до кацане в квартал си в неизгодна позиция и е времето да се мисли много преди това.Но след едно летене от Витоша в силни условия(в смисъл яки асансьори и в двете посоки) и като видях що е то яко низходящо.Реших, че човек е добре да има изработен сценарий в мозъка си за различни ситуаций.Та, Краси това с голямото дърво звучи най-съхраняващо живота.Стига да не е зима и дървото да е орех в смисъл обезлистената корона.
Повече въздух в гърдите и крилата!