Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Национален турнир 2012 ще се проведе в Кюстендил с основен старт Конявка планина с дата 31 август - 2 септември

Автор Тема: Видове облаци и тяхното образуване  (Прочетена 5818 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
След като последната седмица няколко човека се занимавахме с  превода на системата за обучение по делтапланеризъм на FAI, установихме, че има терминология, която ни убягва. Лично аз като един  абсолютен новобранец в сферата на въздухоплаването се сблъсках с много термини, които дори не бях чувала или с такива, които съм чувала, но си нямам и хабер какво значат...Така стояха нещата и при раздела метеорология...Имена на облаци и ветрове, които звучат познато и изглеждат красиво на картинка...обаче познанието се изчерпва до тук! За това реших, че ще е добре да направим такава тема, където да описваме облаците, причините за тяхното образуване, какво би следвало да ни говорят  и други такива интересни неща. Като начало ще дам имената на тези с които аз се сблъсках по време на превода с английското им наименование и превод на български, като моля Краси, Митко,Ники или всеки, който е по-на "Ти" с материята да ме поправят.
Благодаряние на прекрасното нещо наречено Google успях да намеря описания на някои видове облаци, но те също бяха на английски и това ,че успях до някъде да си обясня нещата за себе си, не значи , че ще успея да ги обясня смислено и вярно в тази тема.
За това смятам да напиша имената , превода( или това което значи според мен ) и да помоля всички вещи по въпроса да се включат с обяснения, пояснения, препоръки и всякакво друго инфо :)

Ето ги и първите :

1. Lenticular clouds   -  лентикулариси или лещовидни облаци
2. rotor clouds - облаци образувани от ротор.-  на картинка изглеждат като редица от кумулуси, около върховете на планини
3. Cumulus clouds - кумулуси
4. Squall lines - буреносни облаци
5. Cumulonimbus - любимото ЦБ :)
6. Cap clouds - облаци, които  се образуват над върховете на планини - и тези на картинка изглеждат много красиво :)

Със сигурност има още много други видове, за които не съм и чувала, но очаквам  всеки знаещ  да се включи с  описания и мнения. За нас начинаещите това ще бъде от изключителна полза :)

Неактивен Marin

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 60
Re:Видове облаци и тяхното образуване
« Отговор #1 -: Март 09, 2011, 11:59:57 am »
Ето тук има малко информация.
http://www.skynomad.com/articles/thermal_clouds_bg.htm

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Видове облаци и тяхното образуване
« Отговор #2 -: Март 09, 2011, 22:01:36 pm »
Squall lines шквал има такава дума и в българския език. е по-скоро шквалова линия, т.е. система от буреносни облаци, движеща се по линията на студен фронт, или малко пред него. такова нещо съм виждал едно лято в София, за късмет бях в трамвай по Ботев, и с движението на трамвая се виждаше наближаването на шквала по всяка пресечка, перпендикулярна на Ботев...просто беше като стена от дъжд и градушка, нищо не се виждаше зад нея. Впечатляваща гледка беше, за съжаление тогава нямахме камери под ръка да снимам. Накрая бурята стигна до линията на трамвая и удари яка градушка. Запомнил съм цялото преживяване може би поради уникалната възможност да виждам приближаването по всяка пресечка и невероятната сила на тази буря.Сградите придават друга размерност на цялото явление. Ако беше в свободно поле, може би нямаше да е толкова впечатляващо.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Видове облаци и тяхното образуване
« Отговор #3 -: Март 25, 2011, 09:19:08 am »
Краси, нищо не разбирам от тази картинка. Виждам фронта как навлиза. А тия облаци със стрелкички не виждам логика. Иасно че студения клин се впива от долу и вдига топия влажен въздух. Той-кондензира и става на голям облак.  Не ми е ясно, защо на първата картинка е голямо и малко облаче, а на втората малко и голямо?!
Всеки полет е важен!