Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Състезание по делтапланеризъм - Bulgaria National Hanggliding Championship 2011  (Прочетена 5438 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Фърчането е вятър и мъгла. Добре, че не дойде очакваното крило. Сега за капак пак дъжд. А когато дъждът изсъхне, ще останат само обмененият опит с другите участници. Въпреки дъжд и нерви, състезанието беше наситено с емоции и най-вече обмяна на информация благодарение на участниците, дошли изън България. От Нова ТВ скалъпиха пак поредната боза за фърчизма :))))
http://www.vbox7.com/play:4cfaee73
Всеки полет е важен!

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
Навистина времето не беше на наша страна. Дожд, студ и град од еден голем КумулоНимбус кој  убаво не наврна. Јас бев "вир вода", воден до гашти (буквално) кои морав да ги слечам како би се заштитил од студот. Чичо Јанчо ми го чуваше задникот од голема група параглајдеристи хехехехех. За среќа ја заштитив сбрујата во која имав сухи дрехи. Обично носам голема пластична вреќа за ѓубре (боклук) во сбрујата која не зема многу место, а одлично се наоѓа кога вали а нема каде да ја заслониш.
Покрај неуспешното састезание, имав прилика се запознам со останатите делтапланеристи (сегашни и идни) што за мене преставува најголема награда.
Морам да се заблагодарам на Митака кој се покажа како голем домаќин и овозможи да летаме од Витоша.

Се надевам дека нема повторно да чекаме 8 години за повторно да се собереме и да летаме заедно.

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
оо било - било. Дъжд - дъжд. Няма да чакаме. Стягаме се в най-скоро време и идваме в Македония на Охрид. Малко на твой терен.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Още малко да задобреят учениците и идваме, да.
Всеки полет е важен!

Неактивен Robert

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 44
Македония, Охрид... Даааа! Доста съм чул за това място вече. А същност не съм бил в Македония до сега. Време си е.
Но може би ми трябва малко помощ с превода.. Трудих се да чете разписването от skyordie, но само малко хванах..
А пък, пилотите си има общ език :)
Respect Gravity! ;)

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
POsle 40 dni loso vreme, najposle vremeto se stabilizira i  ovoj vikend dobivme odlicni uslovi za letanje na Galicica. Sabotata na startot imase  3 deltpalaneristi od MK i preku 20 paraglajderisti od BG koi pravat SIV kursevi nad vodatata. Jaka i plava termika koja odese preku  2600m. Nedelata imavme eden zmajar pomalku ama pargaljderi imase uste povekje :).  Iako termikata odese do kaj 2300m so predhonda najava na ATC zaminavme za Ohrid kade i sletavme. Trakite gi imate na http://xc.dhv.de

Inaku PG-ristite kampiraat vi blizina na mestoto na kacanje, na divo vo palatki i nikoj ne im smeta. Ocigledno ovoj period od godinata ima odlicni uslovi za letanje, a faktot deka e von turistickata sezona go pravi uste poniteresen za letacite.