Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Витоша-а-а  (Прочетена 20374 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Витоша-а-а
« Отговор #15 -: Март 02, 2011, 15:14:24 pm »
 Благодаря за хубавите снимки(спомени)!
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re:Витоша-а-а
« Отговор #16 -: Март 02, 2011, 16:13:38 pm »
 Няма защо, Стани, заповядай пак! И аз да кажа за този прекрасен ден (че къде без мен 8))! Ранната сутрин по нищо не сочеше, че времето така велико ще обърне. Когато се качихме на Витоша- истински рай! Е, без ябълките на греха!  ;D Така, че тримата делтапланеристи и една пасажерка и бъдеща делтапланеристка безгрешно полетяха! Всички вкупом се радвахме на невероятното време и страхотните преживявания. А тях ги имаше в изобилие- физическо натоварване, красива природа, приятна компания, доволни летящи, доволни деца... И за край на хубавия ден- шкембе чорба и мноооого бира!
 До нови срещи!

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
Re:Витоша-а-а
« Отговор #17 -: Март 02, 2011, 21:42:34 pm »
Mnooooogu dobra slika.

Cestitki i za letovite na Vitosa.


Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Витоша-а-а
« Отговор #18 -: Март 02, 2011, 23:08:18 pm »
Благодаря Никола! Ти летял ли си на Витоша?
Всеки полет е важен!

Неактивен Marin

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 60
Re:Витоша-а-а
« Отговор #19 -: Март 02, 2011, 23:37:37 pm »
 Абе вие към Варна не се ли случва да ходите?  ;D

Неактивен skyordie

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
Re:Витоша-а-а
« Отговор #20 -: Март 03, 2011, 21:22:01 pm »
Благодаря Никола! Ти летял ли си на Витоша?

Сум летал и тоа заедно со тебе. Нели се сеќаваш? :)

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Витоша-а-а
« Отговор #21 -: Март 03, 2011, 23:06:53 pm »
Ааа, НЕ - не помня. Помня, че ходихме на кръчма обаче. Значи трябва да повторим. За възстановяване и затвърдяване на знанията :) аз се записах за състезанието тази година. Скоро почвам да тренирам - да те настигна ;)
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Витоша-а-а
« Отговор #22 -: Март 03, 2011, 23:26:28 pm »
@Marin, нищо не се знае. Нещата се менят непрекъснато, ограничения няма, ние сме с метеорологията, идеите и хубавите преживявания!!! Останалото е метеорология и стечение на обстоятелствата.
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Витоша-а-а
« Отговор #23 -: Март 06, 2011, 20:28:14 pm »
Само да напомня на новите пилоти, че с увеличаването на надморската височина въздуха се разрежда( добро утро ), подемната сила спада  и поради това трябва да се компенсира с по-голяма скорост при излитането. Забележете на диаграмката по-долу, червената линия показва колко е плътността примерно на 700-800м надморска височина ( да речем ливадите на околовръстно) и синята линия показва колко става плътността на около 1900-2000м. Долу горе с 1/10 спада, което значи че трябва да се тича по-бързо, за да имате същата подемна сила, с която бихте излетели от ниско. Ако се качите на още по-високо, този ефект става още по-ясно изразен. Примерно от 2900м ( да речем Мусала) трябва яко тичане.
Подемната сила е пропорционална на плътността на въздуха, на квадрата на скоростта...върху две, на площта на крилото и на оня коефициент ламбда, дето зависи от профила на крилото ви, и от ъгъла на атака. Т.е. при равни други условия, намаляването на плътността на въздуха ще ви намали подемната сила пропорционално.


 
« Последна редакция: Март 06, 2011, 20:34:46 pm от krassihg »

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Витоша-а-а
« Отговор #24 -: Март 09, 2011, 11:02:10 am »
Еее, Краси, страшен си! Виж кога ще отделиш малко време, да направим една среща лекция по скайпа :)

А днес дали ще ми се сбъдне едно желание. Да литна от Витоша с моето си крило? Че не ми се е сучвало вече от година. Пък нека да е - 10!
Всеки полет е важен!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Витоша-а-а
« Отговор #25 -: Март 10, 2011, 01:00:04 am »
Ми сбъдна се :) Със Стани се организирахме малко мудно. Нали сме си лентяи! Стуууууд!!! Голямо трамбоване в голям студ в голям сняг. Нямаше хора, нямаше и парапланеристи, което ми беше странно.  Имаше само бай Лазар с рактрака. Великия човек с мачкащата снега машина ни направи пътека..към края. Прекрасно време, видимост, добре очертана база с чернеещи в основата облаци, чело 2-5 м/с на фона на общия северозапад-североизток. Със Стани се довлачихме до старта без да бързаме. То и не може - с тия делти :)) в тоя сняг по тия нанагорнища. Облаците се разпадаха когато излетяхме. Въпреки това имаше накъсани качвания и успях да се набера. Ама нагоре студеноооо!!! Усетих, че замръзвам яко и предприех действия за снижаване и кацане при стани.Студа бързо сложи край на скромния полет - 42 минути за мен и 20-тина за Стани. Останаха само красивите гледки и емоции и едно куцо кацане без последици. Казвам куцо, щото нищо неусещах в ръцете и краката. Накрая Катето ни прибра с Москвича. Без нея нямаше щеше да е по трудно летенето. И тя се справи със своите задачи. Браво Кате - прибра ни, преди да измръзнем докрай :)

ето полета в леонардото на номада, интересно, че високата скорост е по североизток, а отвяването на термиката - северозапад!!! Обяснение? Разлика на посоките във височина?.
http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/1302
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Витоша-а-а
« Отговор #26 -: Март 10, 2011, 23:10:04 pm »
 Да денят си беше добър.Малко се пооспах но първата ми работа като се събудя е да погледна през прозореца и да видя какъв е вятърът.От вкъщи се вижда и старта на Витоша(демек дали е запушило или базата е над старта).Всичко си говореше за добри условия за полет от Витоша.Наистина си беше студено, но и много красиво.На старта изчаках добър челен вятър и се плъзнах след Митака, който вече търсеше качвания с бързото си поне според моето крило.Имаше моменти когато се разминавахме на една височина и си беше тръпка.После той се метна на асансьора-тази голямата термика от трак лога и аз вече го виждах само като си изкривявах врата да гледам над крилото си.Пуснах към ливадата, прелитайки на Драгалевци и леки качвания едно от които завъртях вече над самата ливада но височината ми вече подсказа, че е време да заходя за кацане.Съответно доста силно изразения градиент на вятъра и безветрието в което кацнах ме принудиха да кацна преди да съм влязал в последната фаза на захода, но то си беше време за кацане земята си дойде :).Пак в близост до самото окосено, но леко в страни.Приземих на колелца в лекинки тръни дай Боже третия път да нацеля точно окосеното.В същност желанието ми до последно да намеря възходящ ток ме отклони от навременния заход.Това е като извод.И друго важно е да летим с дебелички дрешки.Митака доста се беше преохладил, не беше много на себе си като кацна.С температурния градиент шега не бива.Наистина модерните термо дрехи дето ги предлагат са леки и тънки но конвенционалните скиорск яке и ръкавици си пазят от бахъреца.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен Freia

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
Re:Витоша-а-а
« Отговор #27 -: Март 11, 2011, 01:39:32 am »

  Телефонно обаждане,последвано от искрена молба и ето ме в приказния свят на белоснежна Витоша :)
Проправяйки пъртина в бляскащия сняг,с всяка крачка се приближавахме към старта над Комините!
Задъхани с учестен пулс,но властно управляващи физическите тела,които изпитваха сладката болка от победата,че надмогват себе си.....
Божествена ръка бе изрисувала Великолепието на ПРИРОДАТА :)
Дишах дълбоко,с усмивка на уста 8) и благодарност в сърцето,че съм тук и жива!
Слънчогледът на лазурно синьото небе,показваше ЛЮБОВТА СИ към мен и двамата делтапланеристи ДИМИТЪР ХАЛАЧЕВ и СТАНИСЛАВ ГЕНЧИН  ;)Играта на вятъра и облаците на покрива на Витошкото плато,показваше динамиката на предстоящия летателен ден.
Прекрасни условия!Макар на моменти да бяхме "поощипвани"от студеца тези млади мъже показаха завидни умения  ::)
Хубава беше раздумката с планинския жител Лазар,който оказа своята подкрепа със снегорина и малкото ключе шестограмче!
Преценка на метеорологичната ситуация,с премерени и точни действия се гмурнаха във въздушното пространство-ИНСТРУКТОР и УЧЕНИК:ZEPHIR иCLOUD.Красива гледка....Радвах ви се!
Поех обратно за срещата ни на кацалката.Карах ретроколата,слушах музика и си мислех:Може би всеки може,когато е лесно,предизвикателството е да се справиш успешно,когато е по-трудно!Този спорт е за смелите и мъжествеността си пролича в действията на летящите Митко и Стани :)
 
Оценила съм годините,в които бях част от игрите ви в небето!Желая успех и всеки делтапланерист да постигне близките и далечни цели,които си е поставил-с малки крачки,но устремно!!!
С обич и уважение Катето-Фрея :)
[/color][/color][/color][/color][/color]

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Витоша-а-а
« Отговор #28 -: Март 11, 2011, 09:41:58 am »
Ето и полета във формат за Google earth
Всеки полет е важен!

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re:Витоша-а-а
« Отговор #29 -: Март 11, 2011, 13:13:11 pm »
Кате страхотна си :) обожавам да чета написаните от теб неща! Винаги написаното ме кара да съпреживявам емоцията :)