Делтапланеризъм > За тези които искат да полетят

Въпросите на един начинаещ...

(1/3) > >>

darla:
Здравейте,
от доста време в главата ми се върти идеята да полетя и аз, но имам малко въпроси и притеснения.
На първо време идея си нямам това нещо колко е безопасно. Не съм от страхливите, но съм от разумните:)
Също така си задавам въпроса и как мога да се науча, ако човека който ми обиасниава само разни неща, но не може да ми ги покайе как ги прави, щот делтата е за сам....тоест как човек се научава -изслушва една лекциа и полита?!?!
Това е на първо време....надявам се да ми отговорите и да хвърлите малко светлина в тунела :)))

krassihg:
http://www.youtube.com/watch?v=5AAftQIro7Y&feature=related

Darla, нещата не са точно както си ги представяш. Летенето е хубаво нещо, но иска четене на теория (и разбирането и ) , иска доста себеотдаване и посвещаване на време. Дали е безопасно? Аз лично го намирам по-безопасно от ски и mountain bike, но това си е мое мнение. "Авиацията по същността си е опасна и прощава неспособности и небрежност, но недостатъчно често"  Това не е моя мисъл, взех го от учебника :-)
Ако попаднеш на добри инструктори, те няма да те оставят да летиш, без да са сигурни че можеш да го правиш. В делтапланеризма има установени безопасни учебни практики, с помоща на които можеш да се научих да летиш и даже инструктора да бъде до теб през цялото време.
Започва се с тичане с крилото по равно, после от съвсем малки височинки, колкото да отлепиш на метър и да усетиш малко нещата, после постепенно от по високо. Можеш да летиш и тандем с инструктор, при което правиш голям "скок" във времето за обучение и т.н. При всички случаи обаче се изисква инициативата да е от тебе, недей да очакваш, че някой магически ще ти "влее" знанията и умението в главата...Свържи се с хората в този спорт, запознай се от близо, иди и погледай малко от страни, ако мислиш че е за тебе, остани...

thecreater:
Това е много интересна и важна тема и за мен. Почитател съм на делтата и аз също искам да се науча да летя.
Но трябва да се почне от някъде нали? И като става въпрос за теоретична подготовка коя е тя...?
Имам синия "Учебник на пилота делтапланерист" и го прочетох на бързо, сега ще го почна пак да го чета.
Достатъчен ли, е този учебник, като начало? Къде бих могъл да намеря още литература и коя е тя?

krassihg:
Теоретичната подготовка е до голяма степен еднаква с тази на летците безмоторници, като разбира се всичко е пречупено през спецификата на делтапланера като уникален летателен апарат. Общата част е по отношение на аеродинамиката и метеорологията.
Ако погледнеш един учебник за пилот-безмоторник, ще откриеш следните глави:
-принципно устройство на летателния апарат
-елементарна теория на летенето ( аеродинамика)
-основни сведения по метеорология
-овладяване на полета с безмоторен самолет ( техника на управление)
-организациа и провеждане на учебни полети
-реещи полети ( видове реене)
-основни сведения по навигация
-прелети ( крос кънтри )
-инструментално летене

Различните книги за делтапланеризъм може да имат различно съдържание като подредба, но общо взето аеродинамиката и метеорологиата присъстват навсякаде, без тях не може.
Устройството на делтапланера е друга важна част от познанието на спорта.Пилота трябва да е много наясно как е устроен планера и кои части са критично важни за безопасно летене.
Техниката на управление е другата глава , без която не може...
Следващата глава  е теория на реещия полет, какви методи за задържане във въздуха съществуват и как се използват.
Следващата глава е за крос кънтри летенето ( свободни прелети)
Естествено има и глава посветена на безопасността на полетите, която разглежда различни опасни ситуации и как да се избягват.
Когато говорим за Аеродинамика и за Метеорология, трябва да имате предвид че става дума за основни сведениа и понятия, а не непременно  подробно изучаване на тези науки ( това разбира се е нереалистично ). Който иска, може да се задълбава в тях, но за нас е важно да знаем основните неща...защо лети това чудо, какви сили му деистват в полет, с какви скорости се лети и какви са особеностите при определени скорости (  изучава се т.нар поляра на скоростите и т.н )
По тази тема може да се говори много.
Книгата на Денис Пейгън е добра разбира се. На времето Янко Проданов положи много труд да я преведе на български, аз и Стоян Миланов помогнахме с пре-рисуването на илюстрацииите ( защото повечето от тях включват ръкописен текст на англииски, та се наложи да се пре-рисуват и напишат на български )
Има още книги преведени на БГ, има една на Мартон Ордоди ( унгарец), която беше преведена от руски.
Трябва да се обележи обаче че тези книги са вече доста стари. Основните неща в спорта не са се променили , но все пак техниката върви напред и за новите крила няма много актуална информациа под формата на издадени книги.
Денис Пейгън има написани много книги на тема делта ( той с това си вади хляба) които почти се пре-застъпват като информация.
Друг добър източник на теоретични знания са списанията. На времето четяхме списание Hang gliding като луди, събирахме ги в албуми. В тях имаше много полезни статии от опитни пилоти и инструктори. Така че ако ви попаднат , четете, трупайте знания.

krassihg:
Ето едно доста реалистично филмче как изглежда един ден на учебния хълм.
За жените картината е малко по-особена, защото те се нуждаят от по-леки и по-малки крила, а такива в БГ почти няма.

http://www.youtube.com/watch?v=pWoDYyo88Ug

а ето и моето любимо филмче за делта летене...много ме кефи..и музика и картина...

http://www.youtube.com/watch?v=ZRHTds9QCZw

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия