Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Последният модел делтапланер Falcon 3 Tandem на американската фирма WillsWing продължава да споделя полети с пасажери.

Автор Тема: Въпросите на един начинаещ...  (Прочетена 10654 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен darla

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
Въпросите на един начинаещ...
« -: Ноември 06, 2009, 04:08:31 am »
Здравейте,
от доста време в главата ми се върти идеята да полетя и аз, но имам малко въпроси и притеснения.
На първо време идея си нямам това нещо колко е безопасно. Не съм от страхливите, но съм от разумните:)
Също така си задавам въпроса и как мога да се науча, ако човека който ми обиасниава само разни неща, но не може да ми ги покайе как ги прави, щот делтата е за сам....тоест как човек се научава -изслушва една лекциа и полита?!?!
Това е на първо време....надявам се да ми отговорите и да хвърлите малко светлина в тунела :)))
« Последна редакция: Ноември 08, 2009, 23:12:23 pm от admin »

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #1 -: Ноември 06, 2009, 17:49:02 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=5AAftQIro7Y&feature=related

Darla, нещата не са точно както си ги представяш. Летенето е хубаво нещо, но иска четене на теория (и разбирането и ) , иска доста себеотдаване и посвещаване на време. Дали е безопасно? Аз лично го намирам по-безопасно от ски и mountain bike, но това си е мое мнение. "Авиацията по същността си е опасна и прощава неспособности и небрежност, но недостатъчно често"  Това не е моя мисъл, взех го от учебника :-)
Ако попаднеш на добри инструктори, те няма да те оставят да летиш, без да са сигурни че можеш да го правиш. В делтапланеризма има установени безопасни учебни практики, с помоща на които можеш да се научих да летиш и даже инструктора да бъде до теб през цялото време.
Започва се с тичане с крилото по равно, после от съвсем малки височинки, колкото да отлепиш на метър и да усетиш малко нещата, после постепенно от по високо. Можеш да летиш и тандем с инструктор, при което правиш голям "скок" във времето за обучение и т.н. При всички случаи обаче се изисква инициативата да е от тебе, недей да очакваш, че някой магически ще ти "влее" знанията и умението в главата...Свържи се с хората в този спорт, запознай се от близо, иди и погледай малко от страни, ако мислиш че е за тебе, остани...
« Последна редакция: Ноември 08, 2009, 23:27:29 pm от admin »

Неактивен thecreater

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 205
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #2 -: Ноември 07, 2009, 00:31:59 am »
Това е много интересна и важна тема и за мен. Почитател съм на делтата и аз също искам да се науча да летя.
Но трябва да се почне от някъде нали? И като става въпрос за теоретична подготовка коя е тя...?
Имам синия "Учебник на пилота делтапланерист" и го прочетох на бързо, сега ще го почна пак да го чета.
Достатъчен ли, е този учебник, като начало? Къде бих могъл да намеря още литература и коя е тя?
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. -Тери Пратчет

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #3 -: Ноември 07, 2009, 10:11:09 am »
Теоретичната подготовка е до голяма степен еднаква с тази на летците безмоторници, като разбира се всичко е пречупено през спецификата на делтапланера като уникален летателен апарат. Общата част е по отношение на аеродинамиката и метеорологията.
Ако погледнеш един учебник за пилот-безмоторник, ще откриеш следните глави:
-принципно устройство на летателния апарат
-елементарна теория на летенето ( аеродинамика)
-основни сведения по метеорология
-овладяване на полета с безмоторен самолет ( техника на управление)
-организациа и провеждане на учебни полети
-реещи полети ( видове реене)
-основни сведения по навигация
-прелети ( крос кънтри )
-инструментално летене

Различните книги за делтапланеризъм може да имат различно съдържание като подредба, но общо взето аеродинамиката и метеорологиата присъстват навсякаде, без тях не може.
Устройството на делтапланера е друга важна част от познанието на спорта.Пилота трябва да е много наясно как е устроен планера и кои части са критично важни за безопасно летене.
Техниката на управление е другата глава , без която не може...
Следващата глава  е теория на реещия полет, какви методи за задържане във въздуха съществуват и как се използват.
Следващата глава е за крос кънтри летенето ( свободни прелети)
Естествено има и глава посветена на безопасността на полетите, която разглежда различни опасни ситуации и как да се избягват.
Когато говорим за Аеродинамика и за Метеорология, трябва да имате предвид че става дума за основни сведениа и понятия, а не непременно  подробно изучаване на тези науки ( това разбира се е нереалистично ). Който иска, може да се задълбава в тях, но за нас е важно да знаем основните неща...защо лети това чудо, какви сили му деистват в полет, с какви скорости се лети и какви са особеностите при определени скорости (  изучава се т.нар поляра на скоростите и т.н )
По тази тема може да се говори много.
Книгата на Денис Пейгън е добра разбира се. На времето Янко Проданов положи много труд да я преведе на български, аз и Стоян Миланов помогнахме с пре-рисуването на илюстрацииите ( защото повечето от тях включват ръкописен текст на англииски, та се наложи да се пре-рисуват и напишат на български )
Има още книги преведени на БГ, има една на Мартон Ордоди ( унгарец), която беше преведена от руски.
Трябва да се обележи обаче че тези книги са вече доста стари. Основните неща в спорта не са се променили , но все пак техниката върви напред и за новите крила няма много актуална информациа под формата на издадени книги.
Денис Пейгън има написани много книги на тема делта ( той с това си вади хляба) които почти се пре-застъпват като информация.
Друг добър източник на теоретични знания са списанията. На времето четяхме списание Hang gliding като луди, събирахме ги в албуми. В тях имаше много полезни статии от опитни пилоти и инструктори. Така че ако ви попаднат , четете, трупайте знания.

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #4 -: Ноември 07, 2009, 10:31:42 am »
Ето едно доста реалистично филмче как изглежда един ден на учебния хълм.
За жените картината е малко по-особена, защото те се нуждаят от по-леки и по-малки крила, а такива в БГ почти няма.

http://www.youtube.com/watch?v=pWoDYyo88Ug

а ето и моето любимо филмче за делта летене...много ме кефи..и музика и картина...

http://www.youtube.com/watch?v=ZRHTds9QCZw

Неактивен thecreater

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 205
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #5 -: Ноември 07, 2009, 13:14:35 pm »
Да... кривене на бедра, сгрухване на крилото.... всяко начало е трудно и бавно.....
...докаро се стигне до свободното летене във втория клип. 
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. -Тери Пратчет

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #6 -: Ноември 07, 2009, 21:32:52 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=gGND4zHcvzE&feature=related

МНого хора които тепърва поглеждат кам делта летенето, си представят нещата малко като този клип...безгрижно моткане и наслаждаване на гледката. За съжаление истинското летене се постига след доста учене и тичане по баира и веднаж като се научи човек, вече никога не може да погледне към един облак по същия начин, и никога няма да погледне към една планина по същия начин...аз съм го казвал и преди :  знанието убива романтиката, макар че новото познание създава друга романтика...
така е , в живота нищо не е съвършенно.


Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #7 -: Ноември 08, 2009, 10:26:33 am »
http://www.metacafe.com/watch/3655705/hang_gliding_ground_instruction/

тука има серия от клипчета на един инструктор от едно известно место за летене в US...Lookout Mountain...
филмчетата са добри, но не си мислете че нещата винаги са така лесни:-)
за Darla...забележи че в началото инструктора е до тебе почти през цялото време...полетите се правят в подбрани
условия на подбрано, добре подържано място за начални тренировки.  

друг интересен метод е този:
http://www.livevideo.com/video/06E2C2F193FA4870996B2B7A8DCD2CFA/stage-flight.aspx
крилото е закачено върху една платформа която се движи със скороста на летене 30-40 km/h,
крилото лети, но инструктора е до тебе и показва непосредствена какво и как се прави.
« Последна редакция: Ноември 08, 2009, 23:55:20 pm от admin »

Неактивен thecreater

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 205
Re:Въпросите на един начинаещ...
« Отговор #8 -: Ноември 09, 2009, 18:32:22 pm »
Да метода с платформата е доста интересен. Така могат да се опознаят основните команди, но мисля, че остава проблема с кацането. В същност така се имитира праволинеен полет? Завои не могат да се правят.
Това го приемайте като въпрос.
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. -Тери Пратчет

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Въпросите на един начинаещ...
« Отговор #9 -: Ноември 13, 2009, 09:42:48 am »
Ами на това филмче не се вижда, но отстрани на платформата излизат едни конзоли-прътове, за които е са вързани страничните възли на крилото с известна хлабина, така че да може да се прави лек крен и да се усети какво става с крилото при страничен наклон. Явно системата е за съвсем начално опознаване на крилото и предимно за усвояване на контрола на ъгъла на атака и спазване на посоката. Ние сме правили подобно упражнение без платформа, само с вързани въженца и трима инструктори  ( двама отстрани, един на носа) придържат крилото, а ученика се пробва да лети почти на място. Това се прави когато има силен , но не много турбулентен вятър. Така се преодолява първоначалния стрес от скоростта спрямо земята. При първите полети на един ученик му се събират много неща накуп и много нови усещания наведнаж. Едното от тях е че за да лети, му трябва скорост. Ако няма вятър, за да литне, трябва да се затича поне с 25-6-7 км в час и ако излети, ще се движи поне с около 30-35 км, Ако е на ниско, земята ще бяга доста бързо под него и това може да предизвика съвсем нормална защитна реакциа да забави малко от страх да не се блъсне със скорост. Тогава ученика бута импулсивно рамката и забавя и вкарва крилото в сривен режим, оттам забожда нос или се завърта на пета и се груха, и пита : "кво стана "? Затова е хубаво да се симулира полет , и така да му се спести поне стреса от земната скорост.В същото време ще разбере и ефекта от въздушната скорост и ще започне да прави разлика между двете.
На подобен принцип има тренажори за парашутисти, едни огромни вентилатори, и се хвърлят над струята и тренират фигури и ефекти с ръце и крака.

http://video.google.com/videosearch?q=skydiving+trenajer&hl=en&emb=0&aq=f#hl=en&view=2&emb=0&q=indoor+skydiving

http://www.metacafe.com/watch/3655712/hang_gliding_small_slope/

на мене ми хареса това филмче, защото инструктора показва как при едно правилно засилване  и добре балансирано крило крилото си лети само, той си държи ръцете настрани, за да демонстрира че няма нужда да се гърчиш по рамката , за да летиш...просто остави крилото да си лети и му давай корекции само доколкото е нужно за да пази посока и ъгъл на атака.
Всичко това е валидно само ако крилото е добре центровано разбира се.
завоите се започват да се учат след началния етап, когато вече е усвоен праволинеен полет. При това се правят т.нар змеики - кара се направо, после лек десен, лек ляв и пак направо.

Неактивен new moon

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
Re:Въпросите на един начинаещ...
« Отговор #10 -: Ноември 23, 2009, 21:36:26 pm »
Здравейте,
от доста време в главата ми се върти идеята да полетя и аз, но имам малко въпроси и притеснения.
На първо време идея си нямам това нещо колко е безопасно. Не съм от страхливите, но съм от разумните:)
Също така си задавам въпроса и как мога да се науча, ако човека който ми обиасниава само разни неща, но не може да ми ги покайе как ги прави, щот делтата е за сам....тоест как човек се научава -изслушва една лекциа и полита?!?!
Това е на първо време....надявам се да ми отговорите и да хвърлите малко светлина в тунела :)))

http://forum.deltaclub.bg/index.php?topic=42.0
Ето от тук се почва ;)
"Животът е като рулетка, но побеждава онзи, който твърди, че цялата игра е една голяма измама!"

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re:Vuprosite na edin nachinaesht...
« Отговор #11 -: Ноември 27, 2009, 18:07:49 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=gGND4zHcvzE&feature=related

МНого хора които тепърва поглеждат кам делта летенето, си представят нещата малко като този клип...безгрижно моткане и наслаждаване на гледката. За съжаление истинското летене се постига след доста учене и тичане по баира и веднаж като се научи човек, вече никога не може да погледне към един облак по същия начин, и никога няма да погледне към една планина по същия начин...аз съм го казвал и преди :  знанието убива романтиката, макар че новото познание създава друга романтика...
така е , в живота нищо не е съвършенно.




Хареса ми това за създаването на друга романтика, защото това е и самата истина. Важното е да правиш това, което ти харесва! По най- добрия начин! А той е да даваш всичко от себе си!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Въпросите на един начинаещ...
« Отговор #12 -: Октомври 25, 2010, 21:17:29 pm »
За следващата година ще е доста по лесно стартирането на новите делтапланеристи. Ще има наземни тренировки с тренажор, чисто технически обучението и първите стъпки ще са улеснени откъм мъкнене, брой полети, Крилото е добро - желание само да има :) Няма значение момиче или момче.
Всеки полет е важен!