Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: hanggliding vs paragliding  (Прочетена 3187 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pirke

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 28

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #1 -: Юни 17, 2010, 16:06:07 pm »
:)) Добре пресъздадено.
Всеки полет е важен!

Неактивен Skyhiker

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 24
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #2 -: Август 04, 2010, 21:50:00 pm »
Е добре де, признаваме си че сме малко бавнички :( Онзи ден докато Митко се набираше на по 200-300 метра над едно малко байрче (разклона за Рилския Манастир на Е79), аз се търкалях на старта и се опитвах да си догоня крилото и да му се извиня че съм го извадил от раницата ;D
Та реших и аз да се присъединя към по бързите, и се метнах на една делта, която беше вързана с 4 въжета и се насладих на кратките полети от по 10 секунди.
Малката Маги също успя да извърши 2 полета, очаквам Митло да пусне малко матерял по случая, сигурен съм че ще ви е забавно ;)
Колкото повече летя, толкова повече осъзнавам, колко повече трябва да летя, за да продължавам да летя !!!


http://www.facebook.com/THESkyHiker

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #3 -: Август 04, 2010, 23:56:31 pm »
Бавни, но методични...факт е че BG рекорда за разстояние е по-голям при парапланерите, отколкото при делтапланерите. Верно че от 90-те години насам почти никой не остана от делтите ( с малки изключения)да лети и да се пробва за рекордно разстояние, но това е положението. Аз лично се възхищавам на парапланеристите от рода на Бончо и Доктора в Шумен, дърпат здраво момчетата.Наскоро си мислех какво прави пара-та по-ефективна в термика, и стигнах до някакви заключения, но това е друга тема...друг път ще го нищим този въпрос.

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #4 -: Август 05, 2010, 09:40:34 am »
Може ли да попитам кое крило за мен - 86кг. е най добро-за поставяне на рекорд? Краси, а ти знаеш ли, че нямам нито един прелет по вятъра??? Щот ако говорим за въпросните рекорди, аз бих ги нарекъл рекорди по отвяване :))))))))))))
После, те, парапланеристите летят на последните модели крила, а ние на крила по на 20 години.
Всеки полет е важен!

Неактивен Skyhiker

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 24
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #5 -: Август 05, 2010, 18:42:10 pm »
За по голяма ефективност в термиката едва ли можем да говорим, в смисъл не мисля че е от толкова голямо значение.
И аз се кефя на Бончо и Доктора, те имат щастието да живеят на уникално място, даващо възможност за дълги прелети.
Разбира се, в никакъв случай не подценявам опита и уменията им, иначе няма как да постигнат такива резултати, но прелета е съвкупност от всички тези фактори и ако един компонент липсва или се промени, изпълнението на задачата става доста трудно или невъзможно.
Не съм летял на Делта(освен с тандема де :P), но самата идея, че можеш да летиш по ефикасно срещу и странично на вятъра както и големия скоростен диапазон, дават голямо преимущество на Делтапланера пред Парапланера.
Като заключение мога да кажа че, предимството на Парапланера е само в компактноста му и в нуждата от по малко място за приземяване, както и по голямата безопастност във фазата на излитане, поради факта че то може да бъде прекратено безопасно, дори и след ускоряване до скороста на излитане и дори след издигане на няколко метра от земята.
Според мен основно предимство на делтапланера е стабилноста във въздуха и големия скоростен диапазон, както и самото чувство във полет, мен лично по ме кефи :)
И все пак не забравяйте че, най много е спечелил този, който се е нкефил най много, без значение с какво е летял :P
Колкото повече летя, толкова повече осъзнавам, колко повече трябва да летя, за да продължавам да летя !!!


http://www.facebook.com/THESkyHiker

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #6 -: Август 06, 2010, 06:42:45 am »
Ето какво се замислих в тази връзка. Много просто нещо, но според мене има значение. На първата картинка показвам двете летала едно до друго. Общо взето, ясно че и двете създават подемна сила, резултантна нагоре. Така. Сега да видим малко по-подробно как се разпределя тази сила при едното и другото хвърчило. При парата, за да се държи формата, конструкцията е като  на арка, така че силата на всеки сектор на арката сочи перпендикулярно, което пък значи че при нормален прав полет част от подемната сила се изразходва за странична сила за поддържане на формата.
При делтата крилото е почти изравнено, малко диедър тук там, но общо взето силата е нагоре, но поради усукването на крилото краините части са с по-малък ъгъл на атака и затова силата е по-малко в краищата. Да видим какво става обаче когато сме в завой , да речем при влизане в термика и при въртене в термика. На третата картинка показвам завой...представете си че току що ви е чукнало балонче. И двете летала се накланят, но според мене парата има предимство, защото крилото поради арковидната си форма продължава да произвежда ефективно подемна сила, и катери дори когато термиката го избутва настрани, докато делтата губи . Дори да става дума за кратки моментни печалби, в крайна сметка парата е по-ефективна. Ако греша, поправете ме, но това си мисля аз. А хващането на термика е много важно за един прелет..понякога един изпуснат балон и се давиш...Затова парата хваща каквото и дойде по пътя, докато делтата изпуска малките балончета.

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #7 -: Август 06, 2010, 06:46:19 am »
Ето другите картинки...

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #8 -: Август 06, 2010, 07:06:10 am »
Miracle,
 ами последните модели парапланери имат качество 10-11, а твоите 20 годишни делти и те имат качество 10-11 че и повече. Минималното пропадане и то се движи при двете крила кам 0.9 мъс.При това положение не виждам от какво се оплакваш? Затова казвам че има други особености, които са от значение, дори да вземем позицията на тялото. Ако аз седя удобно в един шезлонг излегнат назад, главатa ми има много по-добра позиция за наблюдение на небето и облаците, а при легналата делта сбруя си чупя врата да гледам нагоре, и пак не виждам толкова добре, колкото един пилот на пара...просто близостта на крилото ми скрива важни части от небето, които при парата се виждат по-добре поради отдалечеността на крилото. Малка подробност, но мисля че има значение.
Въпроса за килограмите ти е лесен...всеки производител дава оптимално тегло на пилота, просто виж в таблиците къде се падат твойте 86 кила плюс сбруя и така на  T2C 154 оптималното полетно тегло го дават 82-91, така че там си. Но ако ще летиш в много силни условия, ако си сигурен че ще хващаш термики наред и скоростта ти е важна за рекордно време, можеш да летиш и на 144...просто скоростната поляра ще се премести напред и надолу..т.е, ще летиш по-бързо, но и скоростта на пропадане ще се увеличи.

Неактивен Skyhiker

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 24
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #9 -: Август 06, 2010, 13:23:47 pm »
krassihg, казаното и показанотот от теб е абсолютно вярно, само не мога да разбера кое е по важното, да летиш и да се кефиш или да гониш рекорди ???
За мен летенето не е просто хвърчане на по високо и по далече и по бързо, летенето е начин на живот и един летателен ден не приключва с приземяването.
Перфектнияв ден приключва с приятели пилоти и биричка на готино място.
В България все се състезаваме, по бързи крила, по мощни колои и т.н. , според мен това си е чиста проба избиване на комплекси.
Нека оставим състезанията на състезателите и рекордите на рекордьорите и да се опитаме да си полетиме заеднио за кеф ;)
Колкото повече летя, толкова повече осъзнавам, колко повече трябва да летя, за да продължавам да летя !!!


http://www.facebook.com/THESkyHiker

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #10 -: Август 06, 2010, 14:31:22 pm »
Абсолютно си прав. То има един виц тука...какви са последните думи на един който кара джип в Aмерика?

-...О...ш-шит...
А какви са последните думи на един който кара джип в България?

  ...Глей са копеле кво праим...


Наистина летенето е за удоволствие,и за споделяне с приятелите, и за общуване с природата... това никога не трябва да се забравя.
Но тъй като темата беше за делта спрямо пара, реших все пак да споделя какво мисля.

Неактивен Skyhiker

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 24
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #11 -: Август 06, 2010, 18:37:22 pm »
Напълно ясно се изрази ;)
Аз нищо лично към теб не казвам, просто това е реалноста в Бг и за съжаление стават сакатлъци точно заради състезателния нрав на несъстезателните пилоти.
За това ги споменах тези работи, дано поне начинаещитеили по точно ´´средно изостаналите´´ да си дадът сметка за тези неща..
До среща там горе и поздрави  :)
Колкото повече летя, толкова повече осъзнавам, колко повече трябва да летя, за да продължавам да летя !!!


http://www.facebook.com/THESkyHiker

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #12 -: Август 06, 2010, 21:46:05 pm »
Както винаги, Краси пак гледаш много от високо на нещата. Аз простичко искам да кажа, че за да се покажат днешните възможности на делтата, трябва модел от новите, а не от преди 20 години. Нищо повече. Щот в момента сравняваме делти отпреди 20 години с последните постижения в парата. А ми се ще да сравняваме последния модел парапланер с последния модел делтапланер. От там идва един друг плюс на парата. С по-малък ресурс е, но е и по-евтина, което дава възможноста да се сменят по-често крилата и да се лети на последните модели. Искам също да споделя, че като летя с тандема, то той се доближава повече до парапланера като качване в термиката, пораради голямата площ на крилото, но скороста остава по-висока от на парапланера. С малко, но все пак по-висока. И ако се прави пускане по вятъра, а термиките са слаби и накъсани, бих избрал тандем. Ако говорим за истински прелети, ще избера истинско спортно крило, нов модел. Новите крила са по-добри крила.
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:hanggliding vs paragliding
« Отговор #13 -: Август 06, 2010, 22:02:26 pm »
Не сам искал да прозвуча така, но както и да е..не е важно.
Все пак, на твоя коментар за рекорди по "отвяване", бих казал че който и да се опитва да прави рекорд по права ( не по триъгълник) , просто няма избор освен да кара по вятъра, иначе усилията му ще бъдат сизифовски и пак няма да успее. Така че не бива да омаловажаваме успехите им просто защото са по вятъра. Навремето един  мой познат коментираше успех на по-млад пилот по същия начин : "Хе, издухал го вятъра по-далеко...голям праз ...!"
Ами тебе що не те издуха бе, нали е същия вятър...( това последното е мой коментар)...
Та така с вятъра...Вярно е че срещу вятъра е по-трудно и затова прелети по триъгълник са по-ценни като постижения, но за абсолютна дължина надалече няма как освен по вятъра.
Набързо две картинки на очевидни неща, за тези които по-трудно си представят нещата...видно е че когато термиката е наклонена срещу твоята посока ( насрещен вятър) трябва да работиш много повече за да преминеш същото разстояние, да не говорим че се губи време, а дневното време е критично за максимална дистанция...
« Последна редакция: Август 07, 2010, 05:49:11 am от krassihg »