Други > Бля бля бля

За държавата

(1/2) > >>

million_miracles:
Мине се не мине време и независимо какво приказват по телевизията, рано или късно, най-вече периодично на всеки се случва да се докосне пряко до държавата и да види докъде са стигнали нещата. В случая при мен - нова лична карта и шофьорска книжка. Голяма опашка! Невероятната схема за уреждане на ваденето на паспорт бе достойна за награда. С малко усилия в къщи , с малко листа химикалка и печат може би ще скалъпя по-работеща система. Та след достойно чакане взех заветен номер, с който трябваше да се ява на определена дата (след 4 дни).  По специално за книжката - трябва медицинско свидетелство. Отивам аз в поликлиниката при личния ми лекар, но още на рецепцията ми обясняват, да дойда утре в 9 часа, да дам 15 лева, два кабинета и готово. На следващия ден се разделих с 15 лева и получих в замяна касова бележка с номерата на въпросните кабинети. Голяма опашка! След 45мин чакане пред кабинета който не работеше и нямаше никаква информация дали изобщо ще заработи ми писна и реших да се обадя на личния ми лекар. Оказа се, че той е напуснал отдавна и в момента съм без личен лекар. На опашката всички се възмущаваха от случващото се и друг човек също се обади. Поне неговия личен лекар не беше напуснал. От разговора се разбра, че всъщност може и той да издаде медицинско свидетелство, срещу потребителска такса от 2,40 лв. Веднага слязох на рецепцията, дигнах патардия, върнаха ми парите без никакво съпротивление, само и само да млъкна. Назначих си нов личен лекар и след малко имах въпросното свидетелство. Всичко това става в 22 поликлиника. Достойни са за господари на ефира. На всичкото отгоре сега трябва да плащам здравни осигуровки, които да подържат "добре" работещата система, както се вижда.

krassihg:
Oх, ох, ох...просто не искам да си отварям устата по тази тема. Кому е нужен този медицински преглед за книжка? Всъщност, прегледаха ли те все пак ?
Единственото нещо, което може би има смисъл да се проверява, е дали имаш далтонизъм ...при това дори не по начина по който го правят в БГ с едни книжки с шарени картинки , които дори човек с нормално цветно зрение може да се затрудни...глупости отвсякъде. Гоблени ли ще бродирам, или светофар ще различавам. Тука при нас това се прави точно за 5 секунди ( не преувеличавам ни най-малко) на местото, където си подаваш заявлението за книжката. Просто има едно апаратче, навеждаш се, поглеждаш в него и служителя от другата страна на апарата пуска червена, зелена и жълта светлина в различни последователности, които ти трябва да потвърдиш. Става със скоростта на светлината, в буквалния смисъл. Тука дори няма гишета, такива , каквито добре си ги знаем в БГ...всъщност, в това е гигантската разлика...няма стена между потребителя и чиновника...няма врати, на които да се налага да чукаш и да ти отворят,...това което те дели от него е едно мебелче. Ако се налага да чакаш, има осигурени предостатъчно места за сядане, имаш си номерче и отсреща работят 10 бюра ( които не са гишета), които си имат светещи отгоре табелки, като ти светне номерчето, отиваш и си свършваш нещото за 5 мин. Ако има много народ, може да се наложи да поседиш на пейката половин час, но това е рядко.Тука дори има закон за намаляване на paperwork....
http://www.archives.gov/federal-register/laws/paperwork-reduction/3501.html
на всяка хартия, формуляр за каквото и да било, най-отдолу със ситни букви пише , че съгласно закона за намаляване на paperwork, тази хартия изисква не повече от 15 мин да се попълни от нормален индивид, примерно...
Впрочем, това с номерцата вече го има и в софийския КАТ, но гишетата са само 3, а София е дву-милионен град...какъв им е проблема да отворят повече места за раздаване на книжки? и да ги разпределят по общини...

Ами виж тука това приятно четиво, което показва родната ни картинка много добре...в една разбира се, хипотетична ситуация...но много точно е хваната истината за българската бюрокрация...

http://www.komentari.com/index.php?option=com_content&task=view&id=447&Itemid=2

malena:
 За държавата... Мнението ми по темата е леко объркано  :-[ Вярвам, че държавата има както право да отсъжда и да определя закони, така и да дава права на гражданите! Само дето държавата е объркана като мен... Но тя няма това право!. И не знам защо винаги ние сме прецаканите! Опитвам се да живея нормално- работя, за да живея нормално! И си искам правата! Като плащам данък, застраховка, винетка и дъра-бъра, не искам колата да ми се скапва по скапаните пътища! Не искам боклука да не се извозва редовно и да овонява живота ми! Не искам да се чудя защо не приемат дъщеря ми в обществена градина! Не искам да се чудя защо някой има право да ми продава шоколад за 2лв, а той е 1,60 (магазинерка казва на колежката си: " Тоя шоколад 1,60 ли е?! Ааааа, по-другите магазини е 2лв. трябва да вдигнем цената!". И това става пред мен! Не знаех, че така се определят цените. :o ) Не искам някакъв "болен мозък" да троши стъклото на колата на свекърва ми(аз съм до нея, бременна) и да раздава "правосъдие", а после полицията да каже, че това е било на лична основа и те не можели да се мешат!!! Не искам, докато си плащам осигуровките и отида да раждам, "лекаря" да ми прави разширение (с извинение!), да изпищя от болка, а той да ми вика да не съм крещяла!!! И не искам близък да има права като инвалид, ама истински!, а тъпата държава да го кара да се чувства хилядократно повече инвалид!!! Искам си правата! И никой да не ми казва, че ги нямам!!! Искам дъщеря ми да живее прекрасно, а не да се опитва да живее нормално!!!!!!!
 Вярвам, че всеки има подобен "опит" с държавата!
 Смятах, че ние сме си виновни, защото нали ние сме държавата! Да, ама не! Държавата са малцина! И от нас не зависи нищо. Можем само да си плащаме задълженията към нея и само да се борим за права! Трябва да сме доволни и на това, нали?!
 П.С. Извинявам се за женската емоционалност!  :(

thecreater:
За държавата... в тая тема колко змии и гущери могат да се избълват, не е истина... направо не ми се започва.

million_miracles:
http://www.youtube.com/watch?v=2oUwgGLiz0c

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия