Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: За държавата  (Прочетена 2517 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
За държавата
« -: Май 21, 2010, 08:47:50 am »
Мине се не мине време и независимо какво приказват по телевизията, рано или късно, най-вече периодично на всеки се случва да се докосне пряко до държавата и да види докъде са стигнали нещата. В случая при мен - нова лична карта и шофьорска книжка. Голяма опашка! Невероятната схема за уреждане на ваденето на паспорт бе достойна за награда. С малко усилия в къщи , с малко листа химикалка и печат може би ще скалъпя по-работеща система. Та след достойно чакане взех заветен номер, с който трябваше да се ява на определена дата (след 4 дни).  По специално за книжката - трябва медицинско свидетелство. Отивам аз в поликлиниката при личния ми лекар, но още на рецепцията ми обясняват, да дойда утре в 9 часа, да дам 15 лева, два кабинета и готово. На следващия ден се разделих с 15 лева и получих в замяна касова бележка с номерата на въпросните кабинети. Голяма опашка! След 45мин чакане пред кабинета който не работеше и нямаше никаква информация дали изобщо ще заработи ми писна и реших да се обадя на личния ми лекар. Оказа се, че той е напуснал отдавна и в момента съм без личен лекар. На опашката всички се възмущаваха от случващото се и друг човек също се обади. Поне неговия личен лекар не беше напуснал. От разговора се разбра, че всъщност може и той да издаде медицинско свидетелство, срещу потребителска такса от 2,40 лв. Веднага слязох на рецепцията, дигнах патардия, върнаха ми парите без никакво съпротивление, само и само да млъкна. Назначих си нов личен лекар и след малко имах въпросното свидетелство. Всичко това става в 22 поликлиника. Достойни са за господари на ефира. На всичкото отгоре сега трябва да плащам здравни осигуровки, които да подържат "добре" работещата система, както се вижда.
Всеки полет е важен!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:За държавата
« Отговор #1 -: Май 22, 2010, 08:24:51 am »
Oх, ох, ох...просто не искам да си отварям устата по тази тема. Кому е нужен този медицински преглед за книжка? Всъщност, прегледаха ли те все пак ?
Единственото нещо, което може би има смисъл да се проверява, е дали имаш далтонизъм ...при това дори не по начина по който го правят в БГ с едни книжки с шарени картинки , които дори човек с нормално цветно зрение може да се затрудни...глупости отвсякъде. Гоблени ли ще бродирам, или светофар ще различавам. Тука при нас това се прави точно за 5 секунди ( не преувеличавам ни най-малко) на местото, където си подаваш заявлението за книжката. Просто има едно апаратче, навеждаш се, поглеждаш в него и служителя от другата страна на апарата пуска червена, зелена и жълта светлина в различни последователности, които ти трябва да потвърдиш. Става със скоростта на светлината, в буквалния смисъл. Тука дори няма гишета, такива , каквито добре си ги знаем в БГ...всъщност, в това е гигантската разлика...няма стена между потребителя и чиновника...няма врати, на които да се налага да чукаш и да ти отворят,...това което те дели от него е едно мебелче. Ако се налага да чакаш, има осигурени предостатъчно места за сядане, имаш си номерче и отсреща работят 10 бюра ( които не са гишета), които си имат светещи отгоре табелки, като ти светне номерчето, отиваш и си свършваш нещото за 5 мин. Ако има много народ, може да се наложи да поседиш на пейката половин час, но това е рядко.Тука дори има закон за намаляване на paperwork....
http://www.archives.gov/federal-register/laws/paperwork-reduction/3501.html
на всяка хартия, формуляр за каквото и да било, най-отдолу със ситни букви пише , че съгласно закона за намаляване на paperwork, тази хартия изисква не повече от 15 мин да се попълни от нормален индивид, примерно...
Впрочем, това с номерцата вече го има и в софийския КАТ, но гишетата са само 3, а София е дву-милионен град...какъв им е проблема да отворят повече места за раздаване на книжки? и да ги разпределят по общини...

Ами виж тука това приятно четиво, което показва родната ни картинка много добре...в една разбира се, хипотетична ситуация...но много точно е хваната истината за българската бюрокрация...

http://www.komentari.com/index.php?option=com_content&task=view&id=447&Itemid=2

Неактивен malena

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 106
Re:За държавата
« Отговор #2 -: Септември 18, 2010, 08:34:20 am »
 За държавата... Мнението ми по темата е леко объркано  :-[ Вярвам, че държавата има както право да отсъжда и да определя закони, така и да дава права на гражданите! Само дето държавата е объркана като мен... Но тя няма това право!. И не знам защо винаги ние сме прецаканите! Опитвам се да живея нормално- работя, за да живея нормално! И си искам правата! Като плащам данък, застраховка, винетка и дъра-бъра, не искам колата да ми се скапва по скапаните пътища! Не искам боклука да не се извозва редовно и да овонява живота ми! Не искам да се чудя защо не приемат дъщеря ми в обществена градина! Не искам да се чудя защо някой има право да ми продава шоколад за 2лв, а той е 1,60 (магазинерка казва на колежката си: " Тоя шоколад 1,60 ли е?! Ааааа, по-другите магазини е 2лв. трябва да вдигнем цената!". И това става пред мен! Не знаех, че така се определят цените. :o ) Не искам някакъв "болен мозък" да троши стъклото на колата на свекърва ми(аз съм до нея, бременна) и да раздава "правосъдие", а после полицията да каже, че това е било на лична основа и те не можели да се мешат!!! Не искам, докато си плащам осигуровките и отида да раждам, "лекаря" да ми прави разширение (с извинение!), да изпищя от болка, а той да ми вика да не съм крещяла!!! И не искам близък да има права като инвалид, ама истински!, а тъпата държава да го кара да се чувства хилядократно повече инвалид!!! Искам си правата! И никой да не ми казва, че ги нямам!!! Искам дъщеря ми да живее прекрасно, а не да се опитва да живее нормално!!!!!!!
 Вярвам, че всеки има подобен "опит" с държавата!
 Смятах, че ние сме си виновни, защото нали ние сме държавата! Да, ама не! Държавата са малцина! И от нас не зависи нищо. Можем само да си плащаме задълженията към нея и само да се борим за права! Трябва да сме доволни и на това, нали?!
 П.С. Извинявам се за женската емоционалност!  :(
« Последна редакция: Септември 18, 2010, 08:37:04 am от malena »

Неактивен thecreater

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 205
Re:За държавата
« Отговор #3 -: Септември 19, 2010, 03:23:30 am »
За държавата... в тая тема колко змии и гущери могат да се избълват, не е истина... направо не ми се започва.
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. -Тери Пратчет

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:За държавата
« Отговор #4 -: Януари 22, 2011, 21:20:42 pm »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2oUwgGLiz0c" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2oUwgGLiz0c</a>
Всеки полет е важен!

Неактивен megi

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 34
Re:За държавата
« Отговор #5 -: Януари 24, 2011, 23:41:27 pm »
Филмът е страхотен!Учила съм културология,и специално античната и средновековната история са ми голяма слабост,и за моя приятня изненада даже допълних с още информация някои от знанията си,а честно казано за други,например за ,,Св.седмочисленици,, за първи път научавам подробности.Добре измислено,и прекрасно поднесено,жалко само,че хората от висшите етажи,които трябва да се грижат за представянето на държавата,културата,природните забележителности, нещо не си вършат работата.Добре че винаги има ентусиасти!

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:За държавата
« Отговор #6 -: Март 19, 2011, 21:18:53 pm »
Ох леле маалеее! А де:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aH3vUM3hZJo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aH3vUM3hZJo</a>
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:За държавата
« Отговор #7 -: Март 21, 2011, 20:37:13 pm »
 Искрен е човека.Селото е дар Божии и аз си бях от онея дни.Друго си е да излезеш на къра да се разкършиш с инвентара(вила, гребло, лопата), да ти се преяде лебец.Погледнеш балкана отпусне ти се душата... широкооо поле сега тръгват да се разпукват пъпките живота се развива копривата е вече за манджа готова.... и града е хубав наш си е и селото баланс на всички пожелавам, който може да се докосне и до двете все има какво да се научи!
Повече въздух в гърдите и крилата!