Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Хубаво учебно крило за клуба швейцарско призводство и модела е: Star 17, лек и подходящ за обучение.

Автор Тема: Къде мога да намеря такъв ветромер???  (Прочетена 6052 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dssa

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
Търсих в нета и нищо не намерих, затова се обръщам за помощ.
И разбирасе цената е голям фактор.
Намерих за по 30$ , тази цена е лудост за пластмасова тръбичка.

Търси се?

http://www.poweredparaglidingontario.com/accessories/hall.jpg

Мисля , че подобен уред би бил полезен , стига да е на подходяща цена.
"Great minds discuss ideas, Average minds discuss events, Simple minds discuss people".

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #1 -: Март 27, 2010, 10:32:20 am »
Що не си направиш?
Търси в гоогле HALL WIND METER и ANEMOMETER както и AIR FLOW METER
За 18.50$ урежда ли те? http://www.aircraftspruce.com/menus/ps/windmeters_hallwind.html

For many years, the Hall Wind Meter has been a popular Airspeed Indicator for hang gliders, paragliders and ultralights when used with one of our Mounting Brackets. The Hall Airspeed Indicator is mounted in the Bracket with the small tube at the bottom facing directly into the airflow. Airspeed is indicated by the red disc floating on the stainless steel rod. 0-55 mph
Всеки полет е важен!

Неактивен dssa

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #2 -: Март 27, 2010, 14:51:42 pm »
Мисля да си направя и да го калибрирам с автомобила до 100км/ч , но първо проучвам дали няма да намеря нещо за 20лв...

Мерси...
"Great minds discuss ideas, Average minds discuss events, Simple minds discuss people".

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #3 -: Март 27, 2010, 17:59:09 pm »
Малко трудно ще си го направиш, мисля...забележи че формата не е тръбичка, а е леко пресечен конус...като намериш такава тръбичка в БГ, ми се обади  ;)...номера е че буталцето като се издига нагоре, се отваря повече пространство около него нагоре по обърнатия пресечен конус.Ъгъла на разширение по някакав начин отговаря на кривата на увеличаване на налягането от усилващия се вятър.Всъщност, сега се присетих че и аз на млади години се опитвах да си го направя...май пробвах с разгъвка от парче майлар, увита като конус, две тапи отгоре и отдолу, осичка от стоманен тел ( от детско сметало), и други подръчни средства.
 Както и да е, мисля че наи-добре да се купи...аз имам такъв, маи го намерих за към 25 долара, не си спомням вече.
http://www.hallwindmeter.com/wind.php

Неактивен dssa

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #4 -: Март 27, 2010, 20:58:42 pm »
Може и да се пробвам , и все пак ако не стане ще си купя.
Мерси за инфото...
"Great minds discuss ideas, Average minds discuss events, Simple minds discuss people".

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #5 -: Март 28, 2010, 16:55:37 pm »
повярвайте на стария сръчко Чичо ви. за да се направи това ще ви отиде повече време, отколкото пари при покупката. макар, че много ме сърби да седна да го направя. както Краси едно време. но главния проблем не е в направата, а в тарирането. мисля , че после две туби бензин няма да стигнат. но ако вземем /колективно/ някая кака от околовръстното да духа, вместо да мъчим автомобил, може да минем и по-тънко.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #6 -: Март 28, 2010, 17:44:02 pm »
Ако ще правиш, намери някой лаборант да ти каже дали имат нещо с подходяща форма. Като епруветка с много малък ъгъл или нещо подобно. Те химиците имат всякакви джажи. Ама наистина, не е много скъпо и незнам дали си заслужава труда.
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #7 -: Март 28, 2010, 21:08:04 pm »
 Аз да попитам доколко е наложително използуването на такъв уред и каква точно е ползата от него?Защото имам, лично аз, една особенна черта да избягвам вещи без които може,които те правят донякъде зависим и мързелив.
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #8 -: Март 28, 2010, 21:47:50 pm »
Ами и аз като Стани се канех да кажа, че от доста време , години, не ползвам ветромери...просто като застана на старта и загледам малко, мога да преценя вятъра с точност до 1 м/с...ако имам колебания, скубвам малко тревичка и я пускам да лети с вятъра и броя една секунда, и то се вижда колко метра минава тревичката...хем показва и посоката.

Ползата от уреда е да покаже скоростта на вятъра, очевидно. Има нещо което е важно в тази връзка. Добре е да се  следи доколко вятъра е поривист, и дали има пориви, по-силни от 4-5 м/с...защото това ще ви даде идея за възможна турбуленция, а също за термични цикли, каквито обикновено има в подходящи дни. Тогава се замерва времето на един цикъл, колко време изтича термиката, колко време минава до следващата термика и така може да се нацели идеалния момент за излитане , така че да попаднете в току що тръгналата термика.Дължината на цикъла се променя по протежение на деня..обикновено в  най-активното време става към 8-10-11 минути.

Неактивен million_miracles

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #9 -: Март 28, 2010, 23:23:54 pm »
Често ми се случва да дойдат хора при мен преди да излетя и ме питат къде са ми уредите :))) При самолета са задължителни, скороста там е много важна и се усеща по-трудно заради кабината, при делтата се усеща с цяло тяло, затворени очи и съзнание...
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #10 -: Март 28, 2010, 23:39:30 pm »
 Ей Даниелка радвам се, че се появи във форума да пораздвижим духовете заедно с хубавото време дето иде!Пожелавам ти скоро да имаш възможност да си хвръкнеш новото крилце!
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен chicho

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #11 -: Март 29, 2010, 02:07:33 am »
брей че единодушие. на никой не му трябва този симпатичен ветромер /скоростомер/. аз както казах по-горе, повече ми се прави.  като не го усещаш вятъра `с душата си` , а някой ти казва , че е 5 или 10 м/сек. какво от това? лично аз знам точно на коя крачка ще ми олекне хвълчилото. и дали ще отлепя от място, или трябва да тичам до посиране. това е чувство, усещане, преценка, която се изгражда с времето и нищо неможе да я замени. все пак обаче, като предаваш информация, няма друг начин за да се изразиш правилно.

Неактивен dssa

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
Re:Къде мога да намеря такъв ветромер???
« Отговор #12 -: Март 29, 2010, 11:13:31 am »
Ей Даниелка радвам се, че се появи във форума да пораздвижим духовете заедно с хубавото време дето иде!Пожелавам ти скоро да имаш възможност да си хвръкнеш новото крилце!

Господ да те чуе Стани....
"Great minds discuss ideas, Average minds discuss events, Simple minds discuss people".