Форум за ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ на DELTACLUB.BG

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията



Новини: Национален турнир 2012 ще се проведе в Кюстендил с основен старт Конявка планина с дата 31 август - 2 септември

Автор Тема: Делтапланеризъм или парапланеризъм  (Прочетена 7722 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен viktormitrofanov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
От доста време насам ме резяжда дилемата дали делтапланер или парапланер, и тъй като вече имам необходимите пари да започна курс двоуменето се засилва. Това е и причината, поради която пиша в този форум. Знам че на много от вас тази епична схватка между тези дава летателни апарата започва да ви лази по нервите, но това е нещо, което много искам и мечтая за него от много години, така че се надявам да открия кое е правилното за мен. Като летателен апарат, аз повече клона към делтапланера, защото има по-добри летателни характеристики, амортизационният период е по-дълъг в сравнение с парата и просто  начина, по които изглежда и как се лети на него ме кефи много . Проблема  е обаче е, че аз тази година се местя във София и най-вероятно(ако премина курса и си купя собствен делтапланер) няма  къде да го складирам. Не съм сигурен дали има възможност да го дам на някой член на клуба или познат, и когато има полети да го взема от него. Другото нещо, което ме интересува е дали може да се лети соло, имам предвид, дали мога сам да натоваря  делтат,а  да си я закарам, да полетя, да кацна и разбира се да си я закарам обратно, всичко тава сам. Питам, защото не винаги хората имат време за полети, а понякога на човек може да му се прииска  ;D

Благодаря Ви предварително!
П.П. Колко време отнема курса на обучение? Ако може някакви приблизителни стойности.
Роденият да лети, никога няма да пълзи!

Неактивен bobysan71

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 63
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #1 -: Юли 10, 2013, 16:35:16 pm »
  Здравей. И аз като теб в началото се колебаех пара или делта,но като малък бях виждал как делтата излита от Витоша и тя ми бе на сърцето.Не бих я заменил за пара.И аз няма къде да я държа в София,затова делтите си ги съхраняваме на едно общо място в клуба.По принцип ходим заедно да летим.Винаги е хубаво да има още някой с теб да ти помогне при необходимост,най-малкото да свали автомобила от старта до кацалката.В момента инструктора е на състезание в Гърция и като се прибере другата седмица може би ще ти даде повече инфо.

Неактивен viktormitrofanov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #2 -: Юли 10, 2013, 23:37:07 pm »
Благодаря за отговора. Попринцип първият ми досег до авиацията беше  след като видях един парапланер в родния ми град - Кюстендил, обаче делтата я объжавам. Радвам се, че има хора в София, който летят и, че има възможност да се съхраняват делтите в общо помещение. Това ме навива стряшно.  :D :D
Роденият да лети, никога няма да пълзи!

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #3 -: Юли 15, 2013, 13:49:39 pm »
От опита, който имам, съм установил, че хората са привлечени по някаква причина по рождение от летенето. Това не се променя никога, дори и след по сериозен инцидент, погледа на родения да лети остава в небето. Няма човек който да иска да лети и да е останал на земята. Относно на какво да се лети вече е въпрос на лично усещане, възможности и контакти. В нашия клуб, както каза Боби, се опитваме да си направим летенето максимално лесно. Държим крилата и екипировката в общо помещение, комбинираме се и ходим заедно да летим. Между другото, е време да си изкосим кацалката :)) Проблема за мен лично , че не се лети достатъчно. Просто поне н мен ми се лети по-често. Е сега гледах прогнозата и за неделя се очерава доста добро време с висока база. Понякога ходя и с парапланеристи. За целта си направих една универсална подпирачка за делтата с вакуми. Това ми дава възможност да отида на летене практически с всякакъв автомобил.

все пак, моята гледна точка е, че делтата се отплаща реално, когато станеш добър пилот. Едва тогава можеш да използваш и уцениш предимствата и, и да разбереш защо се "гърчиш" с тръбите, сгъване и разгъвани и организации. Разбира се делтапилот не се става лесно, изисква се и време. Следователно и по малко хора достигат до това ниво, което усилията ти се възнаграждават.

С парапланера пък лесно се достига едно ниво на летене, което задоволяма по-голяма част от летящите хора. Това е и основната причина да има повече пара пилоти.

Едно ходене в Гърция на състезание, където има едно задружно общество от делтисти, най бързо, ясно и  недвусмислено отговаря на този въпрос.
Всеки полет е важен!

Неактивен viktormitrofanov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #4 -: Юли 15, 2013, 18:23:05 pm »
Много благодаря за отговора . Имам още един тъп и явно въпрос на човек, който не се занимава с летене  ;D . Кога след завършване на курса може да се започне с прелетите , защото това е причината, поради която искам да лета на делта , а и как става цялата работа имам предвид не е ли малко страшно да се отдалечите от мястото за кацане и ако това стане как процедирате къде кацате, следвате ли се с автомобилите. За колко време се разтегат тия тръби ,за които говорите  ;D ;D  и по какъв начин се отплаща летенето с делтапланер?
П.П. Гледате ли RedBull X alps, много здраво летене от Мauerer.
Роденият да лети, никога няма да пълзи!

Неактивен Vassy

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 154
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #5 -: Юли 17, 2013, 15:07:28 pm »
Здрасти и добре дошъл и от мен!
За прелетите всичко си зависи от човека, както предполагам сам се досещаш. Но все пак прелетите са последното ниво и до тях се достига след като вече имаш достатъчно опит и достатъчно часове полети с кацане на определеното място.
Аз лично чак тази година ( по време на състезанието в Гърция ) направих първите си прелети. Не мога да се похваля, че съм човек, който напредва бързо де ;) Започнах обучението си преди около 3 години.
Пак казвам всичко си е индивидуално, но истината е, че се иска постоянство, наличие на свободно време за да можеш да летиш редовно и голямо желание. Обучението с делтата си е сравнително по-трудно от това с парапланер, но пък наистина се отплаща.
За да започнеш да прелиташ ще трябва първо да усвоиш достатъчно добре техниката на пилотиране и задържането  преценката, разчета за кацане и самото кацане, тъй като отделянето от предварително определеното място за кацане води със себе си и отговорността за избор на ново такова, правилната преценка за терена, големината на площадката, има ли наклон или не, посоката на вятъра и т.н.
Относно следването с автомобилите - да, следваме се :) понеже на дали ще се намери ентусиаст който да те качи на стоп с 6 метра железа :)
Разгъването на крилото отнема около 10 мин. и правилното му сглобяване и разглобяване е един от основните моменти, гарантиращи сигурността ти във въздуха.
А по повод това как се отплаща делтапланера - той лети при доста по-силни условия от парапланерите, може да пробива при силен насрещен вятър и има по-голяма скорост.
Естествено това води и своите негативни страни като например необходимостта от по-големи площадки за кацане, по-голямата скорост на приземяване и т.н.
Надявам се, че горе долу те ориентирах, а се надявам и другите съфорумци да го направят.

Поздрави :)

Неактивен million_miracles

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1213
Всеки полет е важен!

Неактивен Stani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 361
  • Летенето е уникално, защото всеки път е различно!
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #7 -: Юли 18, 2013, 23:26:13 pm »
 Виктор, здравей!Винаги е много приятно, когато човек стои на прага на реализирането на една мечта.Това са моменти приятни и незабравими, както за самия герой така и за околните, защото няма нищо по-хубаво от това да съпреживееш отново един първи полет, за което на Митака, нашият инструктор, малко завиждам.
 Казват, че парапланера има предимства на земята а делтата във въздуха а както каза и Боби каквото му е на човек поначало на сърце това да последва.Има пилоти, като чичо Янчо, които летят и на двата апарата в зависимост от условията и личната кондиция.При мен този въпрос не е стоял, просто мечтата ми бе да летя на делтапланер..... сега близо 5 години, след първият ми полет от Каптажа, пак винаги ми е тръпка като отивам на летене.По отношение на соло или по-точно сам да лети човек и аз бях запленен от тази идея в началото.Въпреки, че от гледна точка на безопасността не е добре съм го правил поне два пъти, но несподеленото щастие е половин щастие.Друго е на старта да обсъдиш с някого условия, предстартова подготовка на кацалката да се зарадвате всички за хубавите или динамични условия, та така.И колкото повече делта летящи ставаме толкова по-голяма възможност в даден момент все някой да има на линия.
 Когато начевах да се занимавам с летене се запознах с един мъж, който искаше да лети и той.Обаче така стана, че аз пролетях  на делта а него на мястото което го обучаваха го навиха на парапланер.Сега след време със сигурност той с парата има повече часове във въздуха а аз със сигурност имам доста кеф с делтата=), така че лош избор няма.
 
Повече въздух в гърдите и крилата!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #8 -: Юли 19, 2013, 21:19:28 pm »
@Виктор,
И двата спорта си имат своята красота и предимства, и недостатъци. Между другото, не пречи да се научиш да летиш и на двете. Основния проблем е обикновено финансовият, иначе условия за летене в БГ има чудесни. Планини, равнини, красоти. Научаването на първоначалните умения с парапланер е по-лесно и с по-малко хамалогия.Парапланерите в момента летят по-успешно от делтапланерите и имат по-големи прелети в БГ. Като усещане за истински полет обаче делтата е по-близо, поради по-високите скорости, които може да развие. Другото предимство е че не е много проблемна при силна турбуленция ( не прави колапси). Недостатък е теглото ( 25-35 кг) и размерите, 5-6м пакет. Парата има проблем при силни ветрове, но от друга страна при слаби условия и малки термики парата може да ги хваща, докато делтата има проблем с тях. Освен това при прелети парата може да прави повече рискови решения защото може да си позволи кацане на много малки площадки, докато делтата си иска по-големи площадки. Та така...

Неактивен viktormitrofanov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #9 -: Юли 19, 2013, 23:11:51 pm »
А кой от двата апарата може да се задържи по-дълго във въздуха. Говорим еднакви условия, опитни пилоти и добри апарати. И колко продължава тренировъчният курс на делта и пара, г/д ?
Благодаря ви предварително!
Роденият да лети, никога няма да пълзи!

Неактивен krassihg

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 465
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #10 -: Юли 20, 2013, 04:14:16 am »
И двата апарата имат долу горе една и съща минимална скорост на пропадане, около 0.9-1 м/с, което теоретично означава че биха се задържали еднакво дълго във въздуха.На практика обаче поради малкия радиус на завой парапланера може да се задържи в много по-малка зона на качване, което е предимство за оставане по-дълго във въздуха. Аеродинамичното качество на най-новите модерни парапланери клони към 12, а на съответните модерни делти към 16.
Колкото до обучението, един много известен делтапилот от миналото казваше така : "Ученик, винаги..."
По принцип първоначален курс за обучение трае около седмица, но реално напредъка става след доста натрупани бройки полети и часове, много е относително. Някои хора се научават по-бързо, други по-бавно. Има и известно количество теоретичен материал за усвояване, така че си иска време. Като се съчетае това с факта че не всеки ден става за летене, обучението може да се проточи няколко месеца.

Неактивен Marin

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 60
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #11 -: Юли 20, 2013, 23:11:50 pm »
На практика обаче поради малкия радиус на завой парапланера може да се задържи в много по-малка зона на качване, което е предимство за оставане по-дълго във въздуха. 

Това е вярно, но ако вятърът е относително слаб и термиките са с малък диаметър. Не всички дни са тихи обаче. Това предимство си е голям недостатък във ветровит ден ( и с турболенция ). Тогава предимство има делтата или летателния апарат с по-добро качество ( безмоторен планер ,.. ) В дни когато термиките са по-големи и на по-голямо разстояние предимството е на ЛА с по-добро качество. Напоследък в моето хоби ( РЦ планери ) се използват нови профили, които дават по-добро качество за сметка на по-висока скорост на летене. В този случай планера прелита повече и покрива по-голяма територия давайки по-добър шанс за намиране на следващата термика. Като недостатък бих посочил, че по-трудно се лети в малки термики, тъй като сривната скорост е по-висока ( трябва да се лети в по-големи кръгове )

Направо си ви завиждам как се организирате и летите :) Надявам се да мога скоро да си позволя това. Тук ( Англия ) често се виждат безмоторни самолети в небето. Преди няколко дни видях и моторни такива ( с прибираем мотор и пропелер ) Три издърпвания на около 1км височина и персонален инструктор струват £200. За членове на аероклубове е дори по-евтино.

Неактивен viktormitrofanov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #12 -: Юли 23, 2013, 11:21:55 am »
Аз щях да заминавам за Англия, бях приет в University of Kent и там имаше клуб по планеризъм, мислех да се запиша, но в края на краищата се записах в скапаното Симеоново поради тъпите финансови причини. Планерите също ме радват много обаче няма български клубове, а тези с прибираемите двигатели се наричат self-lunched gliders. Това колко струва се определя от времето прекарано във въздуха и начина на издърпване. Не помня с точност, но мисля ,че в Kent gliding club беше нещо от сорта  на 28 паунда на час и ако избереш истеглянето със самолет се слагат още 20 мисля и става супер  ;D
Роденият да лети, никога няма да пълзи!

Неактивен Marin

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 60
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #13 -: Юли 23, 2013, 22:01:13 pm »
 Здравей!
Аз също се озовах тук, поради финансови причини. Просто не се издържаше вече в БГ и дойдох тук с един куфар, малко пари, и оставих жена и 2 деца в БГ. Минаха 14 месеца, докато успея да доведа семейството си тук.
 Тези цени са от клуба в Ашфорд. Гледах ги преди няколко месеца и може би не са актуални, но тогава бяха такива.

Неактивен viktormitrofanov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
Re: Делтапланеризъм или парапланеризъм
« Отговор #14 -: Юли 29, 2013, 20:57:30 pm »
Хора, а как аджеба разбирате, че крилото (втора ръка),което купувате няма да се разпадне във въздуха?
Роденият да лети, никога няма да пълзи!